بازگشت به بلاگ

  • نمونه کار طراحی سالن اجلاس

نمونه کار طراحی سالن اجلاس

نمونه کار طراحی سالن اجلاس از موارد پربازدید در فضای مجازی است. این طراحی که با نام وی آی پی مدیران نیز شناخته می‌شود به‌دلیل حساسیت بالای پروژه‌های آن از یک سو و اجرای دقیق آن در بخش‌های طراحی، معماری، دکوراسیون و دیگر بخش‌ها از ارزش مادی و معنوی بالایی برخوردار است. بر این اساس می‌توان چنین طراحی را پایه و اساس ساخت چنین سالن‌هایی دانست.

برندهای سرشناس و معتبر طراح در این زمینه نظیر پارس ویونا ضمن شناسایی نیاز و سلیقه کاربران در طراحی چنین فضاهایی، موارد مهم را منظور نموده و نتیجه نهایی را به شکل شایسته ارائه دهند.

در این مطلب به معرفی نمونه کار طراحی سالن اجلاس پرداخته و از برند پارس ویونا به‌عنوان طراح شناخته شده در این زمینه کاری نیز یاد خواهیم کرد.

با ما در مطالعه این متن و طراحی سالن اجلاس همراهی کنید.


نمونه کار طراحی سالن اجلاس: از زیبایی تا راحتی در یک مجموعه!

سالن اجلاس و طراحی تخصصی فضای آن به جهات مختلف دارای اهمیت بوده و به‌کارگیری نیروی کارآمد و حرفه‌ای را برای این منظور طلب می‌کند. حساسیت طراحی چنین فضایی بی‌گمان بیش از آنکه در گرو نمای ظاهری و دکوراسیون آن باشد، وابسته به عواملی است که برگزاری موفقیت‌آمیز اجلاس را از نقطه نظر تامین تمهیدات لازم شامل می‌شود.


امکاناتی نظیر تجهیزات صوتی و تصویری، میکروفن‌های متنوع مورد استفاده برای شرکت کنندگان در اجلاس و مجریان و سخنرانان، تامین مبلمان مورد نیاز مکان و چینش حرفه‌ای و اصولی آن و بسیاری جزئیات تاثیرگذار دیگر در این مسیر را می‌توان بخشی از نمونه کار طراحی سالن اجلاس محسوب کرد.

در همه این موارد رعایت نکات هارمونی و هماهنگی اجزاء از جهات مختلف نیاز به دقت و توجه شایانی دارد. علاوه بر زیبایی مجموعه و چشم‌نواز بودن ترکیب دکوراتیو آن، مفید و کاربردی بودن این طراحی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

برای آشنایی با سالن آمفی تئاتر به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.

گام های نمونه کار طراحی سالن اجلاس

اگر نگاهی به نمونه کار طراحی سالن اجلاس در موارد گوناگون بیندازیم، وجوه مشترک این طراحی‌ها توجه ما را به خود جلب می‌کند. در بسیاری از این نمونه‌ها، فضای برگزاری اجلاس از بازسازی ساختمان‌های موجود و کلاسیک و با ایجاد تغییراتی شکل گرفته است.

وجود اندیشه خلاق، برنامه‌ریزی اصولی و اجرای گام به گام برنامه‌ریزی مورد نظر عمده‌‌ترین سهم را در اجرای موفق چنین طرح‌هایی دارد.

در اجرای طراحی‌هایی از این دست اغلب مراحل مشخصی تکرار می‌شوند. به‌عبارتی برداشتن گام‌هایی برای انجام اصولی و ارائه نمونه کار طراحی سالن اجلاس لازم و ضروری است.

این مراحل را با هم مرور می‌کنیم:


انجام مذاکره و رسیدن به توافق اولیه:

امضای قرارداد با یک تیم بازسازی و طراح داخلی از طرف کارفرما، در نخستین گام مجری طراحی و بازسازی داخلی را موظف به جمع‌آوری اطلاعات زمینه‌ای برای کلید زدن پروژه می‌کند. در این مرحله مجری ضمن درک و شناسایی دقیق خواسته‌های کارفرما، دیدگاه‌های خاص خود را نسبت به پروژه مشخص نموده و مطالعات و فعالیت‌های لازم را انجام می‌دهد. در بسیاری موارد نیز این اطلاعات و درک نیازهای پروژه از طرف مجری ضمن گفتگو و تبادل نظر با کارفرما و همکاران پروژه حاصل می‌شود.


ارزیابی یا برداشت وضعیت موجود:

مرحله بعدی در نمونه کار طراحی سالن اجلاس، برداشت از فضای داخلی موجود است که مواردی از قبیل اندازه‌گیری فضا و بررسی موقعیت عناصر و تجهیزات موجود در آن را شامل می‌شود. طراح در این مرحله اقدام به تهیۀ نقشه شماتیك با ابعاد دقیق نموده تا بتواند درک درست و جامعی از وضعیت موجود به‌دست بیاورد.


برنامه‌ریزی:

برنامه‌ریزی به‌معنای فرایند تعریف نیازهای کاربران فضا پیش از آغاز به کار طراحی سالن اجلاس است. این مرحله با توجه به وسعت پروژه، عملکرد مجری و موقعیت و محدودیت‌های موجود مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. هم‌چنین بیان خصوصیات و ویژگی‌های مورد نظر برای افزودن به طرح اولیه در این مرحله در نمونه کار طراحی سالن اجلاس بیان شده و طرح بهبود کلی را از سر می‌گذراند.


طراحي اصولی و تهیه نقشه‌ها با توجه به جزئیات اجرایی:

در این مرحله تیم طراحی پس از تهيه نقشه جامعی از وضع موجود، اقدام به تهيه طرح اوليه نموده، انتخاب‌های اولیه و تصمیمات درباره متریال و رنگ‌ها را در پروژه بازسازی تهیه مي‌کنند. لازم است تیم طراحی در این گام، ایده‌های اولیه طراحی خود را با كارفرما مطرح و در طول پروسه تکمیلی کامل کند. مواردی نظیر تعیین محل نصب دیوارپوش‌ها در کنار ابعاد، اندازه و بافت آنها نیز در نقشه‌های اجرایی تهیه مي‌شود. هم‌چنین پلان‌ها، مقاطع و نماهای داخلی با مقیاس دقیق در نمونه کار طراحی سالن اجلاس تهیه شده و از انطباق آنها با موقعیت و پلان و نمای موجود اطمینان حاصل می‌شود.


کنترل نهایی نقشه‌ها و تطبیق با وضعیت موجود:

این مرحله از طرح شامل بررسی دقیق پلان‌های اندازه‌گذاری شده، ترسیمات مکانیکی، نماهای داخلی، نما، پلان کابینت‌ها، و چیدمان‌ها و تاسیسات روشنایی، الکتریکی، لوله‌کشی و موارد دیگر جهت انطباق نهایی است.


 اجراي نمونه کار طراحی سالن اجلاس و آماده سازی:

این مرحله با توجه به نوع عملیات اجرایی در هر محل متفاوت بوده و ضمن شناسایی و برآورد مصالح و تجهیزات با توجه به نقشه‌های تهیه شده اجرا می‌شود. این مورد مهم‌ترین مرحله كار معماران داخلی بوده، باید در کارگاه توسط مجری و دستیاران به سرپرستی کارگاه ساختمانی و ساخت و نصب عناصر و اجرای طرح انجام شود. برای کنترل پیشرفت كار نیز گزارش‌های مربوطه در هر مقطع به کارفرما و همکاران مسئول ارائه و در صورت وجود اشكال در انجام كار تدابیر لازم اندیشیده می‌شود.

مطالعه بیشتر: مهندسی و معماری سالن کنسرت

کنترل نهایی و تحویل کار:

مجری نمونه کار طراحی سالن اجلاس پس از اتمام کار و اتمام عملیات اجرایی، مجموعه کار را مورد بازرسی و بازبینی قرار داده و مشکلات کار را شناسایی و پیش از تحویل نهایی تکمیل می‌کند. پس از برطرف نمودن عیوب کار و پرداخت نهایی آن، مجری کار خود را به کارفرما تحویل و ضمن پذیرش نظرات و پیشنهادات کارفرما، نسبت به اعمال نظرات قانوني وی اقدام می‌كند.


طراحی سالن اجلاس و اجرای اصولی آن امروزه به بخش مهم و کاربردی در صنعت معماری و ساختمان بدل شده است. تا جایی که کارآزموده‌ترین طراحان و مجریان حرفه‌ای در این زمینه مورد عمل شده و مراحل کار زیر نظر مهندسین مجرب پیگیری می‌شود.

نمونه کار طراحی سالن اجلاس را می‌توان در تنوع بالا و در کلانشهرهای مطرح مشاهده نمود. برندهای معتبر طراح و مجری این مجموعه‌ها نظیر برند پارس ویونا در این زمینه مشغول به کار بوده و طرح‌های مهم و خلاقانه‌ای عرضه می‌کنند.