بازگشت به بلاگ

  • مهندسی و معماری سالن کنسرت

مهندسی و معماری سالن کنسرت

از زمانی که بشریت برای گفتن داستان و نمایش صحنه‌هایی از زندگی روزمره در مقابل مخاطبان گرد هم آمد، نیاز به فضایی برای انجام چنین فعالیت هایی افزایش یافت. سالن کنسرت به عنوان قلب هر اجرا شناخته می‌شود، منطقه‌ای که اجرا در آن برگزار می‌شود که شامل سالن، محل نشستن تماشاگران و صحنه است. مهندسی و معماری سالن کنسرت چیزی است که بین سالن‌های اجرای موسیقی و سالن‌های نمایشی تفاوت قائل می‌شود. سالن‌های کنسرت با اولویت آکوستیک طراحی شده‌اند. شکل اتاق معیارهایی را برای دیدن و شنیدن عملکرد تعیین می‌کند که با اندازه واقعی فضا ارتباط دارد. با این حال، عوامل مهمی که بیش از هر چیز دیگری بر آکوستیک تأثیر می‌گذارد. در مهندسی و معماری سالن کنسرت، انتخاب بهترین فرم و مقیاس به هدف عملکردی (فیلم، سخنرانی، اجراهای صحنه‌ای، ارائه‌های موسیقی)، اندازه صحنه مورد نیاز و تعداد مخاطبانی که قرار است در نظر گرفته شوند، بستگی دارد. در این مطلب برند پارس ویونا برخی تجربیات خود را در زمینه‌ي مهندسی و معماری سالن کنسرت با شما در میان خواهد گذاشت.

مطالعه بیشتر: مبلمان آمفی تئاتر

اصول مهندسی و معماری سالن کنسرت

در ادامه به اصول مهندسی و معماری سالن کنسرت میپردازیم. باما همراه باشید.


 طراحی سالنی کارآمد با توجه به نوع اجرا و تعداد مخاطبان

این بخشی از اجرا است که تماشاگران را در حین اجرا در خود جای می‌دهد که گاهی اوقات به عنوان "خانه" شناخته می‌شود. این شامل لابی، چک کت، پیشخوان بلیط و سرویس بهداشتی است. مقدار فضای مورد نیاز برای هر سالن به عوامل متعددی بستگی دارد، اما راهنماهای زیر، بر اساس طراحی صندلی مدرن توسط برند پارس ویونا، می‌توانند ایده‌ای از منطقه مورد نیاز به شما ارائه دهند:

200 صندلی: 270 متر مربع | 2900 فوت2

150 صندلی: 190 متر مربع | 2000 فوت2

75 صندلی: 125 متر مربع | 1350 فوت2


 فاصله استاندارد را برای نشستن راحت

راهرو فضایی است برای راه رفتن با ردیف صندلی در دو طرف یا با ردیف صندلی در یک طرف و دیوار در طرف دیگر. به منظور بهبود ایمنی هنگام تاریک شدن سالن‌ها در حین اجرا، لبه‌های راهروها با یک ردیف چراغ‌های کوچک مشخص می‌شوند.کف سازی آمفی تئاتر از دیگر موارد مهم در تجهیز آن است.


چیدمان چند راهرو

این شامل 14-16 صندلی در هر ردیف با دسترسی به یک راهرو در دو انتها است. اگر فقط از یک انتهای یک ردیف بتوان به راهرو رسید، تعداد صندلی‌ها ممکن است به 7 یا 8 محدود شود.


طرح نشستن قاره‌ای

اگر با دقت برنامه‌ریزی شود، آرایش راهروی قاره‌ای می‌تواند صندلی‌های بیشتری را در همان فضا جای دهد. معمولاً به طور متوسط ​​7.5 فوت مربع (2.3 متر مربع) برای هر نفر از جمله فضای نشیمن و فضای راهروها نیاز دارد.


عاقلانه انتخاب کنید

انتخاب صحنه فضای تعیین شده‌ای است که بازیگران و دیگر هنرمندان در آن اجرا می‌کنند و نقطه کانونی برای تماشاگران بسیار مهم است. به عنوان یک ویژگی معماری، صحنه ممکن است از یک سکو (اغلب برجسته) یا مجموعه‌ای از سکوها تشکیل شود.


نتایج طراحی سالن کنسرت

مهندسی و معماری سالن کنسرت باید طوری باشد تا موسیقی به طور بهینه شنیده شود. صداهای خارج از ساختمان باید به حداقل برسد، اگر نه به طور کامل حذف شوند (یعنی صداهای بد باید دور نگه داشته شوند، از جمله صداهای ترافیک و هر صدای خارجی دیگر.) صداهای ایجاد شده در فضا نباید فضاهای موسیقی مجاور ساختمان را مختل کند (یعنی تمرین گروه اجرا نباید بر تمرین گروه دیگر در اتاق مجاور تأثیر بگذارد)


جهت مهندسی و معماری سالن کنسرت بهتر است برنامه‌ریزی دقیق و نظارت دقیق بر روند ساخت و ساز تمام موارد فوق را انجام داد:

۱ـ یک سالن کنسرت عالی هم عایق صدا و هم طنین دارد. این دو ویژگی در طراحی مرکز موسیقی مورد توجه ویژه قرار گرفت.

۲ـ هنگامی که صدایی در یک سالن کنسرت تولید می‌شود، طنین سالن (که اغلب به آن حلقه گفته می‌شود) می‌تواند زمان‌بندی شود تا زمانی که آن صدا به طور کامل ناپدید شود. طنین طولانی‌تر برای یک فضای موسیقی در مقابل فضای تئاتری که در آن وضوح و قابل فهم بودن گفتار مهم‌تر از زنگ است، مطلوب است.

۳ـ رسیدن به طنین طولانی‌تر دشوار است. برای موفقیت، متخصصان باید حجم مکعب کافی ایجاد کنند و مواد جذب صدا را محدود کنند. یک نکته دیگر هنگام مهندسی و معماری سالن کنسرت داشتن جرم (وزن) کافی در تمام سطوح در معرض دید است. داشتن سطوح سخت و بدون فضای خالی در زیر آن بسیار مهم است. سالن کنسرت دارای دیوارهای بلوک بتنی در کل ساختمان است که به طور کامل با دوغاب بتنی پر شده است و یک دیوار بتنی جامد به ضخامت 10 اینچ تولید می‌کند.


معروف‌ترین سبک مهندسی و معماری سالن کنسرت

فیلارمونی برلین در سال 1963 افتتاح شد و بعدها به عنوان سالن کنسرت به سبک vineyard-style شناخته شد. طراحی این سالن کنسرت محصول سوسیال دموکراسی اروپای پس از جنگ بود، همچنین با تاکید بر برابری‌ طلبی و حمایت مالی قوی از هنر و علوم خلق شده است. مهندسی و معماری سالن کنسزت فیلارمونی برلین با صندلی‌های اطراف، سقف چادر مانند و بالکن‌های آبشاری و... شناخته می‌شود. معماری فوتوژنیک این سبک از سالن بهترین نما از اجرا را ارائه می‌دهد. اجرای این نوع سبک بعد از آن به سایر نقاط اروپا و آمریکای شمالی گسترش پیدا کرد، اما استقبال از آن کمتر از میزان مورد انتظار بود. مدل تاکستان برای چندین دهه از بین رفت تا اینکه در اواخر قرن دوباره مورد استفاده قرار گرفت. امروزه، این فرمت به مهندسی و معماری سالن کنسرت پیش فرض برای سالن‌های برزگ و جدید تبدیل شده است.

برای آشنایی با آکوستیک سالن آمفی تئاتر به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.

نتایج اصول اولیه مهندسی و معماری سالن کنسرت

۱ـ طراحی سازه‌های چند منظوره باعث صرفه‌جویی در منطقه ساخت و ساز می‌شود.

۲ـ لازم است از تکنیک‌های نوآورانه با بهره‌گیری از تکنولوژی در ظاهر، عملکرد و حتی ساختار ساختمان استفاده شود. در این تکنیک‌ها باید تعادل بین پخش طنین در سالن، منظره‌ی هر تماشاگر و ظاهر سالن حفظ شود.

۳ـ در مهندسی و معماری سالن کنسرت باید پخش و تعادل انرژی صوتی را که مشخصه اصلی سالن است، برای سراسر شنوندگان طوری تنظیم شود که احساس صمیمیت از محل اجرا تا قسمتی که هر یک از بینندگان حضور دارد حفظ شود.

طراحی سالن کنسرت تضمین‌کننده‌ی احساس مخاطبان و نگاه‌ها به اجرا می‌باشد. متخصصان برند پارس ویونا انتخاب خوبی برای اطمینان از کاربردی بودن سالن‌های شما هستند.امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.