بازگشت به بلاگ

  • درب های آکوستیک

درب های آکوستیک

درب های آکوستیک جزئی جدانشدنی از استودیوهای رادیویی و تلویزیونی به شمار می‌روند. اما تنها کاربرد این درب‌ها در استودیوها نیست. ترافیک شهری، فروشندگان دست‌فروش، رفت‌وآمد مردم و گفت‌وگوی آنها سروصدای زیادی در خیابان و حتی در فضای داخلی ساختمان‌ها ایجاد می‌کنند. این سروصداهای ناخواسته می‌تواند بر راندمان کاری و آرامش افراد تاثیرگذار باشد. خوشبختانه هم‌زمان با افزایش مشکلات جامعه شهری، راه‌حل‌هایی هم برای آنها پیدا شده است. یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از ورود صدا به فضاهای داخلی سازه‌ها، بهره بردن از درب‌های آکوستیک است.آکوستیک کردن سقف نیز برای ساختمان ضروری است.

با پارس ویونا همراه باشید تا انواع و کاربردهای مختلف درب‌های آکوستیک را بشناسیم.


آشنایی با درب های آکوستیک

درب آکوستیک نوعی درب ضد صدا است که آرامش را به فضای استودیو، آموزشگاه، شرکت یا خانه شما می‌آورد. همواره در محیط بیرون سروصداهای زیادی است که می‌تواند مزاحم کار، فعالیت، گفت‌وگو و آرامش شما شود. بهره بردن از درب‌های آکوستیک کمک می‌کند تا مانعی در راه ورود صداهای مزاحم ایجاد شود و آرامش را به فضای مورد نظر شما بازگرداند.

درب های آکوستیک از مواد مختلفی ساخته می‌شوند که هرکدام عایقی در برابر انتقال صدا هستند. پشم سنگ از نمونه موادی است که در ساخت درب‌های آکوستیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته در کنار عایق‌کاری این درب‌ها با مواد نارسانا، از فاصله‌گذاری هم در بین لایه‌های مختلف درب استفاده می‌شود. چرا که صدا در فضای بدون هوا یا پرشده از گاز آرگون به‌سختی منتقل می‌شود. ازاین‌رو این فاصله هم به آکوستیک ساختن درب‌ها کمک می‌کند.

برای آشنایی با آکوستیک در معماری به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.

هدف از آکوستیک ساختن فضا

هدف اصلی از آکوستیک ساختن فضا و استفاده از درب‌های آکوستیک، جلوگیری از ورود یا خروج سروصدا است. البته تنها کارکرد درب آکوستیک محافظت صوتی فضای مورد نظر نیست. شرکت پارس ویونا انواع ضد آتش و ضد دود این نوع درب‌ها را هم تولید می‌کند تا فضای مورد نظر شما را در برابر آتش و دود هم محافظت ‌کند.


ویژگی درب های آکوستیک

از ویژگی‌های درب آکوستیک تولید‌شده در شرکت پارس ویونا به موارد مختلفی باید اشاره کنیم:

* هر درب آکوستیک از لایه‌های مختلفی ساخته شده است که هریک نقشی در استحکام درب، جلوگیری از انتقال صدا و حتی ضد آتش یا دود ساختن آنها دارند. پشم سنگ، درزگیرهای لاستیکی، عایق‌های سربی، پارچه، چرم مصنوعی و برخی از مواد دیگر در ساخت درب آکوستیک استفاده می‌شوند.

* درب آکوستیک علاوه بر ضد صدا بودن، نارسانای خوبی در برابر سرما و گرما به شمار می‌رود. به این ترتیب فضاهایی که از این درب‌ها استفاده می‌کنند، نیاز به انرژی سرمایشی و گرمایشی کمتری در فصل‌های گرم و سرد دارند.

* درب آکوستیک نوعی درب عایق صدا با قابی فلزی و سنگین است. هر درب آکوستیک روی پایه یا قابی فلزی کار گذاشته می‌شود و درزهای بین درب و این قاب می‌تواند انتقال‌دهنده صدا باشد. به همین دلیل در درب‌های آکوستیک، از نوارهای درزگیر برای پوشاندن و ضد صدا ساختن این قاب‌ها استفاده می‌شود.

درب های نیمه آکوستیک از دیگر انواع درب های آکوستیک است.

انواع درب های آکوستیک

درب‌های آکوستیک را با توجه به گزینه‌های مختلفی می‌توانیم دسته‌بندی کنیم:


انواع درب‌های آکوستیک با توجه به سطح عملکرد آنها

هر مانعی تا حدی جلوی ورود صدا را می‌گیرد. اما با استفاده از عملکرد درب‌های آکوستیک، می‌توان ورود و خروج صدا را نزدیک به صفر رساند. از نظر سطح عملکرد، درب‌های آکوستیک انواع متفاوتی دارند. درب‌های صوتی عملکردی بین 20db RW تا بالاتر از 40db RW ارائه می‌دهند. برای توضیح این نکته بد نیست به واحد اندازه‌گیری شدت صدا اشاره کنیم.

دسی‌بل (db) واحد اندازه‌گیری شدت صدا است. برای مثال شدت صدای نجوا کردن 20 دسی‌بل، صدای روشن بودن رادیو یا تلویزیون 60 دسی‌بل و سروصدای جاده شلوغ 80 دسی‌بل است. RW نمودار کاهش صدای منتقل‌شده است. برای مثال اگر شدت سروصدا در فضایی 80 دسی‌بل باشد و در آن فضا از درب های آکوستیک 40db RW استفاده شود، صدایی که به سمت دیگر درب منتقل می‌شود، 40 دسی‌بل است.


انواع درب‌ها با توجه به شکل ساخت آنها

درب‌های آکوستیک را از نظر شکل ظاهری هم می‌توانیم دسته‌بندی کنیم:

* درب‌های لولایی یک‌لنگه یا دولنگه.

* درب‌های کشویی یک یا دونفره.

* درب‌های بدون فریم.

3- انواع درب آکوستیک با توجه به فناوری به‌کاررفته در آنها:

* درب‌های الکترونیک، اتوماتیک یا مغناطیسی.

* درب‌‌های ویژه ضد آتش‌سوزی و دود.

مطالعه بیشتر: الکترو آکوستیک سالن

کاربرد درب های آکوستیک

مکان‌های زیادی نیاز به درب‌های آکوستیک دارند، هرچند که خیلی خوب بود اگر می‌توانستیم در همه فضاهای اداری، تجاری و مسکونی، از این درب‌ها استفاده کنیم. از نمونه فضاهایی که باید به درب‌های آکوستیک مجهز شوند، می‌توانیم به موارد مختلفی اشاره کنیم:


در سالن‌های موسیقی و کنسرت

طبیعی است که صداهای فضای بیرون نباید مزاحم اجرای برنامه موسیقی و کنسرت در سالن‌ها شوند. از طرف دیگر صدای موسیقی و کنسرت نیز نباید در فضاهای اطراف پخش شود و آرامش دیگران را بر هم بزند. همین نکته اصلی‌ترین دلیل برای استفاده از درب های آکوستیک ساخته شرکت پارس ویونا در سالن‌های کنسرت است.


در سالن‌های سینما، تئاتر و تماشاخانه‌ها

بیشتر از سالن‌های موسیقی، سالن‌های سینما و تئاتر نیاز به سکوت دارند تا مردم با تمرکز کامل به تماشای فیلم و تئاتر مورد علاقه خود بپردازند. تمرین در این سالن‌ها نیز نیاز به سکوت و آرامش دارد و این درب‌ها سکوت سالن را در زمان تمرین هم مهیا می‌کنند.


سالن‌های همایش و کنفرانس

تقریبا همه سالن‌های همایش و کنفرانس در یک ساختمان بزرگ‌تر قرار دارند. طبیعی است نباید صدای این سالن‌ها به خارج از فضای سالن برود و کارمندان و کارکنان آن مجموعه را تحت تاثیر قرار دهد. پس این سالن‌ها نیز نیاز به درب های آکوستیک دارند.


فضاهای ضبط برنامه‌های صوتی و تصویری

عایق صوتی بودن فضا تاثیر زیادی در ضبط صدا می‌گذارد. همه ایستگاه‌های رادیویی و تلویزیونی نیاز به درب آکوستیک دارند تا ضبط برنامه در آنها دچار اشکال نشود. البته با عمومیت یافتن شبکه‌های اجتماعی، بسیاری از افراد در خانه به ضبط برنامه‌های صوتی و تصویری می‌پردازند. آنها این فیلم‌ها و صداها را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند. این استودیوهای کوچک خانگی نیز به درب آکوستیک نیاز دارند.


اتاق تمرین ساز و آواز

بسیاری از افراد، به‌ویژه نوجوانان و جوانان، در حال یادگیری موسیقی و آواز هستند. این افراد فضایی لازم دارند تا در آن بدون ایجاد مزاحمت برای همسایه‌ها، به تمرین موسیقی و آواز بپردازند. درب های آکوستیک پارس ویونا مورد نیاز شما نیز هست که خواننده یا موزیسین هستید.


خانه‌ها و آپارتمان‌های مسکونی

هرگاه صحبت از درب‌های آکوستیک به میان می‌آید، بیشتر مردم یاد استودیوهای صدابرداری و فیلم‌برداری می‌افتند. اما در کنار این دسته شغل‌ها که نیاز به سکوت و آرامش کامل دارند، روال معمول زندگی شما هم نیازمند آرامش است. در واقع هنگام گفت‌وگو درباره درب‌های آکوستیک، کمتر خانه‌ها و فضاهای مسکونی را به یاد می‌آوریم. اما حقیقت این است که بیشتر زمان بسیاری از مردم در خانه‌ها و آپارتمان‌ها سپری می‌شود.

همین نکته نشان می‌دهد فضای زندگی شما نیز باید به‌دور از سروصدای خیابان و همسایه‌ها باشد. بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان در فضای زندگی خود به مرور کردن درس‌ها می‌پردازند. مطالعه نیز برای هرکسی نیاز به فضای آرام دارد. یک نکته دیگر را هم باید به خاطر داشته باشید. خواب آرام و عمیق نقش موثری در سلامت روحی و جسمی شما بازی می‌کند. همه این موارد باعث می‌شود تا استفاده از درب های آکوستیک برای فضای زندگی شما هم لازم و ضروری باشد.


اتاق‌های هیئت مدیره و تشکیل جلسه در شرکت‌ها

دو نکته درباره یک اتاق هیئت مدیره وجود دارد که استفاده از درب های آکوستیک را برای آنها ضروری می‌سازد. نکته نخست سری بودن برخی گفت‌وگوها در جلسات است. البته در کل هم نیازی نیست تا گفت‌وگوهای داخل جلسه به بیرون درز کند. نکته دوم نیز برقراری آرامش در اتاق جلسه است. با کمک درب‌های آکوستیک، سروصدای معمول اداره‌ها و شرکت‌ها در اتاق جلسه شنیده نمی‌شود.


سرویس‌های بهداشتی

سرویس‌های بهداشتی آپارتمان‌های کوچک، مشکلی بزرگ در زمان حضور مهمان در خانه پدید می‌آورند. زندگی سنتی ایرانیان که همراه با شرم و حیا است، نیاز به درب آکوستیک را در این فضاها هم ضروری نشان می‌دهد.

فضاهای دیگری که نیاز به درب آکوستیک دارند:

موزه‌ها و گالری‌ها.

سالن‌ها و اتاق‌های فرودگاه‌‌ها.

اتاق هتل‌ها و بخش‌های مختلف آنها.

موسسه‌های آموزشی، مانند آموزشگاه‌های موسیقی.

اتاق معاینه در کلینیک پزشکان.

مراکز مشاوره.

کارخانه‌ها.

چاپخانه‌ها.

کتابخانه‌های عمومی.


تبدیل درب‌های معمولی به درب آکوستیک

برای برخی از مردم این پرسش مطرح است که آیا می‌توان درب‌های معمولی محل کار یا خانه خود را به درب های آکوستیک تبدیل کنیم؟ در پاسخ این گروه باید گفت چنین چیزی امکان دارد. برای تبدیل درب‌های معمولی به درب‌های آکوستیک، می‌توانیم از روش‌های مختلفی مانند لمسه‌کوبی و چرم‌کوبی استفاده کنیم. البته گرفتن درزها نیز باید در عایق‌سازی آنها مورد توجه قرار بگیرد.

طبیعی است درب‌های آکوستیک استاندارد بهتر و کاربردی‌تر از عایق‌سازی درب‌ها است، اما در صورتی که بخواهید هزینه کمتری به این کار اختصاص دهید، می‌توانید از این روش هم استفاده کنید.


برای خرید درب های آکوستیک از شرکت پارس ویونا بهتر است ابتدا سری به وبسایت این شرکت بزنید و نمونه‌های آن را ببینید. با خرید و استفاده از درب‌های آکوستیک، فضای تجاری و اداری خود را از سروصدای محیط بیرون محافظت می‌کنید. اگر هم به فکر استفاده از این درب‌ها در خانه و ویلای خود هستید، بهترین قدم را در راه آرامش خود و خانواده خود برداشته‌اید.