بازگشت به بلاگ

  • آکوستیک سالن آمفی تئاتر

آکوستیک در آمفی تئاتر چیست؟

طراحی آکوستیک یکی از مهم‌ترین بنیادی‌ترین موارد در هنگام طراحی و ساخت سالن‌های کنفرانس اداری، اجتماعات و آمفی‌تئاترهاست. این موضوع حتما باید در  تجهیزات آمفی تئاتر مد نظر قرار گرفته شود چون در غیر صورت باعث ایجاد مشکلاتجبرانو حل نشدنی خواهد شد. این موضوع باید به صورت علمی و تخصصی با استفاده از نرم افزارهای بهینه و پیشرفته و سپس تحلیل پخش صوت در سالن انجام شود تا صوت به صورت یکنواخت پخش شود. به رعایت چنین مواردی جهت ارائه صدایی با کیفیت رعایت اصول آکوستیک در آمفی تئاتر می‌گویند. در مطلب می‌خواهیم به بررسی بیشتر آکوستیک سالن آمفی تئاتر، همایش‌ها و نکات مهم آن بپردازیم پس با ما همراه باشید


تاریخچه آکوستیک سالن آمفی تئاتر

شاید برای شما جالب باشد که طراحی آکوستیک به یونان و رم باستان باز می‌گردد. در واقع سالنی مورد نیاز بود تا سخنرانی و اجرای نمایش برگزار شود. یونانی‌ها نمایش‌های خود را در فضای باز و در سطحی که نسبت به محل قرار گیری تماشاگران پایین‌تر بود اجرا می‌کردند. محل ایستادن و یا نشستن نیز از جنس چوب ساخته می‌شده است.


تعریف آکوستیک در آمفی تئاتر

بیشتر افراد با شنیدن لغت آکوستیک را محدود به استودیوها و اتاق‌های فرمان می‌داند که سطوح آن با مواد خاصی پوشیده شده است تا عمل ضبط و تدوین صدا به بهترین شکل ممکن انجام شود. در صورتی که لغت آکوستیک مفهومی بسیار گسترده‌تر دارد.

اگر بخواهیم آکوستیک را از نظر معنای لغوی بررسی کنیم معادل شنیده شدن است. همچنین مفاهیم دیگری از جمله دانش تولید، پخش شدن، منتقل شدن، کنترل اصوات و بررسی آنها در فضاهای مختلف را نیز ارائه می‌دهد. این علم به دسته‌های گوناگونی تقسیم بندی می‌شود که از جمله آنها می‌توان به ساختمان، سالن‌ها و تالارها، ناخطی، موسیقی، مولکولی و... اشاره کرد که هر کدام کاربرد تخصصی خود را ایفا می‌کنند.

اهمیت سالن‌های همایش، سالن کنسرت، سینما و کنفرانس روز به روز در حال افزایش است. در نتیجه یکی از عناصر مهم در این خصوص یعنی طراحی آکوستیک در آمفی تئاتر نیز از اهمیت بیشتری برخوردار است. طراحان و سازندگان حرفه‌ای به اصول آکوستیک پایبند هستند.


هدف و اهمیت آکوستیک سالن آمفی تئاتر

حال می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که هدف و اهمیت آکوستیک سالن آمفی تئاتر چیست؟ در طراحی و ساخت سالن‌های آمفی تئاتر و همایش‌ها بسیار مهم است که صدا به صورت یکنواخت به گوش تمامی افراد حاضر در سالن برسد و اختلاف نداشته باشد. همچنین بسیار مهم است که صدا اکو، ارتعاش و نویز نداشته باشد و با بهترین کیفیت شنیده شود. در واقع کاهش کیفیت صدا می‌تواند اثری بسیار مخرب بر برگزاری اجرا و همایش‌ها داشته باشد. کوچک‌ترین نویز و پژواک صدای اصلی را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث تغییر پیدا کردن آن می‌شود.

با توجه به موارد گفته شده هدف و اهمیت در نظر گرفتن اصول آکوستیک سالن آمفی تئاتر، همایش‌ها سال‌های کنفرانس و کنسرت‌ها پخش صدا به صورت یکنواخت و عاری از هر گونه نویز، اکو و پژواک است. به کار گیری این اصول در ارائه یک صدای باکیفیت و یکنواخت کمک می‌کند.


نحوه طراحی و ساخت آکوستیک در آمفی تئاتر

نحوه طراحی و ساخت دکوراسیون داخلی مهم‌ترین عنصر در پیشبرد اصول آکوستیک در آمفی تئاتر است. معماران و سازندگان حرفه‌ای علاوه بر دقت به زیبایی دکوراسیون باید به اصول آکوستیک در آمفی تئاتر نیز توجه ویژه‌ای داشته باشند. به‌عنوان‌مثال می‌توان به طراحی سالن آمفی تئاتر با انحناهای هوشمندانه و شکست‌ها اشاره کرد که باعث جلوگیری از انعکاس صدا می‌شوند. همچنین در نظر گرفتن سطوح سالن با ارتفاع‌های مختلف و بهره گیری از ابرهای آکوستیک نیز از دیگر نکات مهم در طراحی است.این موارد در سالن آمفی تئاتر اجرا می شود.

در برخی سالن‌های کوچک همچون سالن‌های همایش، آموزش و اتاق‌های جلسات ممکن است نیازی به استفاده از سیستم‌های صوتی نباشد. در این صورت معماران و طراحان باید با بهره گیری از شکست‌های هوشمندانه، تعبیه سطح انعکاس دهنده به هدایت و توزیع بهتر صدا کمک کنند. در این صورت صدا با برد بیشتر و کیفیت بالاتری به گوش حاضرین می‌رسد.


تجهیزات آکوستیک سالن آمفی تئاتر

تمامی تجهیزات استفاده شده در آکوستیک سالن آمفی تئاتر تاثیر گذار هستند. انتخاب سیستم صوتی باید به صورتی انتخاب و نصب شود که بتواند صدا را به صورت یکنواخت در فضا پخش کند. این سیستم باید از مواردی همچون تجمع صدا و فیدبک جلوگیری کند. علاوه بر این محاسبات دقیق مهندسی توسط کارشناسان و متخصصان و با بهره گیری از نرم افزارهای مخصوص باید لحاظ شوند.

پارامترهایی همچون ابعاد سالن، نوع متریال استفاده شده، کاربرد سالن، میزان بازتاب صوت، نحوه انتشار و پارامترهای مریوط دیگر باید در نظر گرفته شوند تا در محاسبات بتوان تعداد، نحوه درست چیدمان سیستم‌ها و نوع آن‌ها را مشخص کرد. موضوع ذکر شده در اصول آکوستیک سالن آمفی تئاتر نقش به خصوصی دارد. انتخاب تجهیزات گرمایشی و سرمایشی نیز از دیگر موارد مهم آکوستیک در آمفی تئاتر است. این تجهیزات باید به صورتی انتخاب شوند که کمترین سر و صدای ممکن را تولید کنند.


نقش متریال در آکوستیک سالن آمفی تئاتر

انتخاب متریال مناسب نیز در آکوستیک سالن آمفی تئاتر نیز نکته دیگری است که باید به آن دقت شود. نوع جنس دیوار پوش ها و پوشش روی سقف باید به صورتی تعبیه شود که کمترین تاثیر مخرب بر روی کیفیت صدا را داشته باشد و حتی در صورت امکان باعث کاهش میزان نویز و پدیده‌ها همچون پژواک شود. به عنوان مثال توصیه ما در انتخاب متریال برای رعایت اصول آکوستیک در آمفی تئاتر استفاده از موکت‌های ضخیم برای پوشش کف سالن است. همچنین جنس پارچه برای پوشش صندلی آمفی تئاتر انتخاب مناسبی است.


در این مطلب به بررسی اصول آکوستیک در آمفی تئاتر پرداختیم. ابتدا تعریف لغوی آن را ذکر کردیم و سپس به اهمیت و هدف آن پرداختیم. همانطور که گفتیم هدف از رعایت اصول آکوستیک در آمفی تئاتر پخش شدن یکنواخت و با کیفیت صدا در سالن است. همانطور که گفتیم برآورد چنین اصولی نیازمند محاسبات و نظرات دقیق از سمت کارشناسان و متخصصان این حوزه است. در صورتی که نیاز به راهنمایی در این حوزه دارید می‌توانید با متخصصان مجرب برند پارس ویونا تماس حاصل فرمایید.