بازگشت به بلاگ

  • پنل آکوستیک سینما

پنل آکوستیک سینما

آکوستیک جلوه‌ای از صدا در سالن سینما است که بدون هیچ پژواک و اکویی به‌صورت یکنواخت در سالن پخش می‌شود. کنترل صدا و جلوگیری از بازگشت آن در سالن سینما با کمک ابزارها و استانداردها انجام می‌شود. آیا نام پنل آکوستیک سینما را شنیده‌اید و می‌دانید چه کاربردی دارد؟

اگر می‌خواهید با ضرورت آکوستیک سالن سینما آشنا شوید و عملکرد محصولات آکوستیک سینما را بشناسید این مطلب را تا آخر بخوانید.

صندلی سینمایی از دیگر محصولات پرکاربرد می باشد.

ضرورت آکوستیک سینما چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم با عملکرد پنل آکوستیک سینما آشنا شویم لازم است در مورد دلایل یا ضرورت آکوستیک سینما اطلاعاتی داشته باشیم. همه ما می‌دانیم صدا یکی از موارد بااهمیت در سالن سینما این است که صدای فیلم، بدون اکو و واضح پخش شود. همچنین به‌دلیل اینکه در سینما چند سالن متعدد وجود دارد، صدای هیچ‌کدام از سالن‌ها نباید به بیرون انتقال پیدا کند.

زیاد شدن سر و صدا در سالن سینما باعث می‌شود افراد از تماشای فیلم لذت نبرند؛ اما استفاده از محصولات آکوستیک سینما باعث به حداقل رساندن سر و صدا می‌شود و کیفیت صدای پخش شده را بالا می‌برد.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که در سالن‌های کوچک، نزدیک بودن دیوارها به هم باعث می‌شود انعکاس‌ها در بازه‌ زمانی کوتاه و پشت سرهم اتفاق بیفتد. این اتفاق باعث می‌شود وضوح صدا کاهش پیدا کند. پس کنترل صدا در محیط کوچک اهمیت بیشتری دارد و مشکل‌‌تر است.

مطالعه بیشتر: اکوستیک در آمفی تئاتر

پنل آکوستیک سینما چیست؟

پنل آکوستیک صفحه‌ای است که انتقال صدا از یک محیط را به بیرون محدود می‌کند. پنل‌های آکوستیک در ضخامت‌ها و جنس‌های مختلف ساخته می‌شوند که متناسب با کاربری ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در صورتی که ضخامت دیوار، سقف یا کف سینما کم باشد، انتقال صدا راحت‌تر صورت می‌گیرد. به همین دلیل با استفاده از محصولات آکوستیک سینما عایقی ایجاد می‌شود تا شرایط بهبود پیدا کند.


مزایای پنل آکوستیک سینما

با اینکه مهم‌ترین مزیت استفاده از محصولات آکوستیک سینما جلوگیری از انتقال صدا است؛ اما تنها کاربرد آن نیست. کاربرد پنل آکوستیک سینما با مزایای زیر همراه است.


جلوگیری از انعکاس صدا

شاید شما هم تجربه حضور در سالن‌هایی را داشته باشید که صدا در آن انعکاس پیدا می‌کند. دلیل انعکاس صدا در سالن این است که به‌ خوبی عایق‌بندی نشده است. استفاده از پنل آکوستیک سینما باعث می‌شود موج‌های صوتی شکسته شوند و از بروز انعکاس صدا جلوگیری شود.تجهیزات صوتی و تصویری این امکانات را فراهم می کنند.


ماندگاری بالا

پنل آکوستیک به‌عنوان دیوارپوش هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما نکته جالب توجه در مورد آن این است که در ساخت آن از فوم و چوب استفاده شده که باعث می‌شود طول عمر پنل نسبت به دیوارپوش‌های دیگر بیشتر باشد. پنل‌ها در برابر آب و رطوبت هم مقاومت بالایی دارند و به‌راحتی خراب نمی‌شوند.


قابلیت جابه‌جایی

مزیت دیگر محصولات آکوستیک سینما این است که به‌دلیل وزن سبک، قابلیت جابه‌جایی به مکان یا سالن دیگر هم دارند. حتی می‌توانید پنل‌هایی را که روی دیوار نصب کرده‌اید جدا کنید و روی سقف قرار دهید.


انواع پنل آکوستیک سینما

پنل‌های آکوستیک انواع مختلفی دارند اما مواردی که در ادامه بیان می‌کنیم پرکاربردترین پنل‌های آکوستیک هستند که در سالن سینما مورد استفاده قرار می‌گیرند.


پنل شانه تخم‌مرغی

یکی از محصولات آکوستیک سینما که حفره‌های متعددی دارد پنل شانه تخم‌مرغی است. این پنل‌ها از جنس فوم ساخته می‌شوند و از لحاظ ظاهری شبیه شانه تخم‌مرغ هستند. ضخامت بالای پنل شانه تخم‌مرغی باعث می‌شود بتواند صدا را به میزان بالایی جذب کند و جلوی انعکاس آن را بگیرد.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که قیمت پنل‌های شانه ‌تخم‌مرغی نسبت به انواع دیگر پنل کاملا مناسب و مقرون‌به‌صرفه است و به‌راحتی می‌توان برای تجهیز سالن سینما از آن استفاده کرد.


فوم پلی اورتان

یکی دیگر از محصولات آکوستیک سینما با نام فوم پلی اورتان شناخته می‌شود. این فوم‌ها ظاهری مربعی دارند و با نام پنل فلکسی هم شناخته می‌شوند. ویژگی بااهمیت پنل‌های پلی اورتان این است که صدا را به میزان بالایی جذب می‌کنند و از انعکاس صدا جلوگیری می‌کنند.


پنل هرمی

پنل هرمی از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به پنل شانه تخم مرغی دارد؛ اما تفاوت مهم آن با پنل شانه تخم مرغی این است که شکل برجستگی‌های آن هرمی است. شکل هرمی پنل‌ها باعث می‌شود انعکاس صدا در فرکانس‌های بالا و میانی به‌طور کامل گرفته شود.

البته برخی از طراحان برای تجهیز سالن سینما، ترکیبی از پنل آکوستیک هرمی را با پنل‌های دیگر در سالن استفاده می‌کنند.


قیمت پنل آکوستیک

یکی از دغدغه‌های خریداران اطلاع در مورد قیمت محصولات آکوستیک سینما است. اما بهتر است بدانید ما نمی‌توانیم قیمت دقیق پنل آکوستیک سینما را اعلام کنید یا بگوییم تجهیز یک سالن سینما با پنل آکوستیک به چه میزانی از بودجه نیاز دارد. زیرا طرح‌، رنگ، ابعاد و مدل پنل‌ها با هم تفاوت دارد.

همچنین متراژ سالن سینما بر قیمت تجهیز سالن با پنل تاثیرگذار است. قاعدتا وقتی سالن بزرگتر باشد، هزینه استفاده از محصولات آکوستیک سینما بیشتر می‌شود.

یکی دیگر از عواملی که بر قیمت پنل آکوستیک سینما تاثیرگذار است، کیفیت و مرغوبیت جنس آن است. پنل‌هایی که از بهترین مواد اولیه تهیه شوند تغییر رنگ نمی‌دهند و سطح یکنواختی دارند.


معایب محصولات آکوستیک سینما

از پنل آکوستیک پلی‌اورتان برای عایق‌بندی به‌طور گسترده‌ای استفاده می‌شود، اما لازم است بدانید این جنس از پنل‌ها در صورت بروز آتش‌سوزی دود زیادی تولید می‌کنند و موجب گسترش سریع شعله‌های آتش می‌شوند. البته برخی از افراد برای رفع این مشکل از فوم شانه تخم‌مرغی نسوز استفاده می‌کنند.

یکی دیگر از محدودیت‌های پنل اکوستیک سینما این است که عملکرد مطلوب آن‌ در گرو نصب صحیح پنل است.

اگر هنگام نصب پنل‌های آکوستیک سینما شکافی بین آن‌ها باقی بماند و به درستی نصب نشوند، نمی‌توانند تمام صداها را به خوبی جذب کنند. در این حالت صدا فقط از یک دیوار به دیوار دیگر منعکس می‌شود. این مشکل با نصب صحیح توسط فرد حرفه‌ای قابل رفع است.

برای آشنایی با آکوستیک در معماری به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.

در این مطلب سعی کردیم شما را با دلایل آکوستیک سینما آشنا کنیم و در مورد یکی از تجهیزات مهم سالن سینما به نام پنل آکوستیک سینما صحبت کنیم. امیدواریم این اطلاعات برای شما مفید باشد.

کارشناسان و مهندسان پارس ویونا تجربه و دانش کافی در زمینه معماری داخلی، آکوستیک و تجهیز سالن‌های کنفرانس، تئاتر و سینما دارند. در صورتی که تمایل دارید هر کدام از این خدمات را با قیمت مناسب و مقرون‌به‌صرفه دریافت کنید، بهتر است به این شرکت اعتماد کنید.