بازگشت به بلاگ

  • طراحی سالن سینما

استاندارد طراحی سالن سینما

معماری و دکوراسیون سالن سینما امری حساس و پیچیده است که نیازمند آگاهی به قوانین، ضوابط و معیارهای مختلف بوده و رعایت نکردن هر کدام از این موارد عواقب و مشکلات زیادی را در پی خواهد داشت. برای طراحی و اجرای دکوراسیون سالن سینما بهتر است از افراد متخصص و ذی‌صلاح مشورت بگیرید. در این مطلب به بیان مهم‌ترین استانداردهای طراحی و معماری داخلی سالن سینما می‌پردازیم.


معماری و دکوراسیون سالن سینما

معماری و دکوراسیون سالن سینما منوط به رعایت استانداردها و ضوابط ملی، فرهنگی و مهندسی است. استاندارد طراحی سالن‌های سینمایی شامل گیشه‌ی فروش بلیط، سالن‌های انتظار، ورودی و خروجی سالن، سرویس بهداشتی، پرده‌ی نمایش فیلم، رعایت طراحی آکوستیک سالن، تهویه‌ی مطبوع و مواردی از این دست می‌شود. در ادامه در مورد طراحی و دکوراسیون داخلی سالن سینما به صورت کوتاهی توضیح می‌دهیم.

برای آشنایی با بازسازی سالن سینما به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.

نقشه‌ی طراحی سالن سینما

اولین گام استاندارد معماری و دکوراسیون سالن سینما تهیه‌ی نقشه‌ی آن است. برای تهیه‌ی طرح نقشه‌ی سالن سینما باید از گروهی متخصص و طراح در زمینه‌ی طراحی و ساخت سالن سینما کمک بگیرید. طراحی نقشه‌ی سالن سینما نیازمند تجربه و ‌دانشی کاربردی و عملی‌ست که تنها در توان افراد آموزش‌دیده و باتجربه وجود دارد.

در نقشه‌ی طراحی و دکوراسیون داخلی سالن سینما تمامی موارد حیاتی مانند ابعاد سالن، کفپوش، سقف سالن، معماری آکوستیک، مبلمان، نورپردازی و ... مشخص شده و به‌صورت سه‌بعدی ارائه می‌شوند.


تعیین ابعاد برای طراحی سالن سینما

استاندارد طراحی سالن سینما برای تعیین ابعاد با استفاده از علم آمار انجام می‌شود. سنجش جمعیت یک ناحیه و تخمین آمار افرادی که از سالن سینما بهره می‌برند امری کاملاً تخصصی‌ست و باید با محاسبه‌های درست تعیین شود. در غیر این صورت ممکن است سالن خیلی بزرگ یا خیلی کوچک ساخته شود. البته این موضوع به مساحت زمینی که در اختیار دارید و بودجه‌ی مالی مورد نظر شما نیز بستگی دارد.


متریال با کیفیت در طراحی و ساخت سالن سینما

برای طراحی و ساخت سالن سینما پیشنهاد می‌شود از متریال باکیفیت و مرغوب استفاده کنید. دلیل این گفته نیز در آن است که تجهیزات مرغوب عمر و دوام طولانی‌تر از خود نشان می‌دهند و از این جهت دیگر تا مدت‌های زیادی نیاز به تعمیر یا تعویض نخواهند داشت.

این موضوع گرچه نیازمند بودجه‌ی مالی بیشتری‌ست اما تجربه‌ی کاری ما بیان می‌کند که استفاده از ابزار باکیفیت هزینه‌ها را در طول زمان تا حد چشمگیری کاهش می‌دهد. در این راستا باید به تجهیزات آکوستیک به‌کاررفته در سالن نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید. عدم بهره‌گیری از تجهیزات آکوستیک کیفیت سالن سینما را به‌شدت کاهش می‌دهد. در طراحی سالن سینما کیفیت صدا و صفحه نمایش برترین شاخصه‌ی سالن‌های برتر است.

متریال به کار رفته در صندلی سینما از اهمیت بالایی برخوردار است.

نورپردازی در طراحی و اجرای دکوراسیون سالن سینما

در زمینه‌ی طراحی و معماری داخلی سالن سینما اجرای نورپردازی درست و اصولی حرف اول را می‌زند. اگر تمامی بخش‌های سالن سینما با طرحی بی‌نظیر اجرا شده باشند اما نورپردازی سالن غلط و غیراصولی باشد هیچ‌کدام از آن‌ها به چشم نخواهد آمد و کیفیت طراحی سالن سینما به‌شدت کاهش پیدا می‌کند. کیفیت نور، شدت نورها، مدت زمان پخش نور در هنگام پخش فیلم یا قبل از پخش فیلم، نورهای اختصاصی یا عمومی همگی مواردی هستند که در بخش نورپردازی سالن سینما تعیین می‌شوند.


انتخاب پرده نمایش سینما

در طراحی و دکوراسیون داخلی سالن سینما نوع پرده نمایشی که انتخاب می‌کنید رابطه‌ی مستقیمی با ابعاد سالن سینما دارد. معمولاً این‌طور بیان می‌شود که طول پرده نمایش سینما نباید از دو سوم عرض خود سالن سینما کمتر باشد. بهره‌گیری از پرده نمایش باکیفیت که قادر به نمایش بهتر رنگ‌ها و صحنه‌های فیلم است تأثیر به‌سزایی در جذب مخاطبین دارد.

نکته‌ی دیگری که در انتخاب پرده نمایش باید به آن توجه داشته باشید محل نصب آن روی دیوار سن است. فاصله‌ی پرده تا تماشاچیان ردیف‌های گوناگون باید به‌گونه‌ای محاسبه و اجرا شود که تمامی تماشاچیان دید مناسب و باکیفیتی داشته باشند و نزدیکی یا دور بودن از پرده موجب اختلال و آزار در دید مخاطبین نشود.


شیب کف سالن سینما

میزان شیب در طراحی سالن سینما ویژگی بسیار مهمی‌ست. در صورتی‌که شیب به‌درستی تعیین و اجرا نشود عملاً افراد حاضر در سالن قادر به دیدن صفحه‌ی نمایش فیلم نخواهند بود. اهمیت میدان دید حضار در طراحی دکوراسیون سالن سینما بر هیچکس پوشیده نیست. در این بخش بهتر است چیدمان صندلی‌ها به صورت پلکانی باشد تا شیب‌دار.


توجه به نشیمن در معماری و دکوراسیون سالن سینما

کسانی که برای دیدن فیلم به سالن سینما می‌آیند می‌دانند که قرار است دست‌کم یک ساعت را بر روی صندلی‌ها بدون هیچ تحرکی بنشینند. به همین دلیل آن‌ها همواره سالنی را برای دیدن فیلم انتخاب می‌کنند که در طراحی و اجرای دکوراسیون سالن سینما و طراحی و معماری داخلی سالن سینما از نشیمن‌های راحت و باکیفیتی بهره برده باشد.

صندلی‌های سینما باید از مواد اولیه‌ی مرغوبی تهیه شده باشند تا با استفاده‌ی مکرر همچنان ظاهر خود را حفظ کنند و کارایی لازم را داشته باشند. جنس رویه‌ی صندلی‌های باکیفیت به راحتی لک نمی‌شود و در صورت کثیف شدن به آسانی تمیز می‌شوند.


نقش کفپوش در معماری و دکوراسیون سالن سینما

خوردن و نوشیدن در هنگام دیدن فیلم یکی از لذت‌های غیرقابل انکار در سالن‌های سینماست! پس بهتر است در طراحی و معماری داخلی سالن سینما جنس و رنگ کفپوش و صندلی را با توجه به این موضوع انتخاب کنید. جنس کفپوش باید به‌گونه‌ای انتخاب شود که به راحتی جارو و تمیز شود و لکه نشود.

می‌توانید برای راحت‌تر شدن این موضوع از رنگ‌های تیره‌تر نیز بهره بگیرید. توجه کنید که رنگ کفپوش و صندلی‌های سالن باید در هارمونی و هماهنگی با یکدیگر قرار داشته باشند تا طراحی و دکوراسیون داخلی طراحی و معماری داخلی سالن سینماحرفه‌ای‌تر به نظر برسد.


بهره‌گیری از سیستم تهویه‌ی مطبوع

طراحی و معماری داخلی سالن سینما و طراحی سالن سینما باید به تعداد و نوع سیستم‌های تهویه هوا توجه ویژه‌ای داشته باشید. ورود و خروج تعداد زیادی از افراد در محیط بسته‌ی سینما نیازمند تازه‌سازی هوا و جایگزین کردن هوای مانده با هوای تازه و مطبوع است. این سیستم‌ها در روزهای گرم و سرد سال با مطبوع نگه داشتن دمای داخل سالن آسودگی را برای افراد حاضر فراهم می‌کنند. البته بی‌صدا کار کردن این سیستم‌ها نیز در طراحی دکوراسیون سالن سینما از اهمیت بالایی برخوردار است. صدای کار کردن سیستم تهویه مطبوع در سینما نباید با صدای پخش فیلم تداخل ایجاد کند یا حتی با آن رقابت کند!


آکوستیک توسط طراحی و معماری داخلی سالن سینما

اجرای طراحی آکوستیک در طراحی دکوراسیون سالن سینما مانند قلب تپنده‌ی سالن‌های سینماست. برای اجرای آکوستیک حرفه‌ای باید به نکات زیر دقت داشته باشید.


بهره‌گیری از عایق‌های صوتی خارجی

این عایق‌ها با محدود کردن صداهایی که در خارج از سالن سینما در جریان هستند (مانند صدای ترافیک، بوق، رفت‌وآمد و ...) نقش مهمی در کیفیت طراحی و اجرای دکوراسیون سالن سینما ایفا می‌کنند. با بهره‌گیری از چنین عایق‌هایی حضار تنها صداهای موجود در فیلم را می‌شنوند و میزان تمرکز روی فیلم و لذت دیدن آن چند برابر می‌شود.


بهره‌گیری از عایق‌های صوتی داخلی

همان‌طور که در طراحی و معماری داخلی سالن سینما نباید صداهای خارجی به سالن سینما ورود پیدا کنند صدای بلند فیلمی که در سالن در حال پخش است نباید موجب آزار و اذیت افرادی که در خارج از سالن حضور دارند بشود. این موضوع به‌ویژه برای سالن‌هایی که درون ساختمان‌های تجاری و در کنار اتاق‌های دیگر قرار دارند اهمیت دارد.


تجهیزات لازم برای کنترل و از بین بردن نویزها

نویزها همه جا وجود دارند و تداخل نویزها با صدای فیلم موجب کلافگی و خستگی مخاطبین می‌شود. در طراحی و معماری داخلی سالن سینما برای از بین بردن و کاهش نویزها باید از تجهیزات و لوازم مربوط به این کار بهره گرفت.


اجرای حرفه‌ای آکوستیک سالن

با اجرای حرفه‌ای طراحی برای آکوستیک سالن سینما می‌توان صدای فیلم را با وضوح، کیفیت و شدت بالایی به تک‌تک افراد حاضر در سالن رسانید. این امر موجب بالا رفتن کیفیت سالن سینما و محبوبیت آن برای مخاطبین می‌شود.


بهره‌گیری از تجهیزات نسوز

بهتر است برای طراحی دکوراسیون سالن سینما از تجهیزات آکوستیکی استفاده کنید که نسوز باشند یا دست‌کم کندسوز باشند. مزیت تجهیزات نسوز در این است که نه‌تنها به کنترل آتش‌سوزی کمک می‌کند بلکه میزان خسارت به سالن سینما در هنگام حریق کمتر خواهد بود.


اجرا و طراحی سالن سینما به صورت حرفه‌ای

با مطالعه‌ی موارد گفته‌شده به راحتی می‌توان به اهمیت اجرای صحیح طراحی دکوراسیون سالن سینما پی برد. شرکت‌های مختلفی در زمینه‌ی اجرای معماری و دکوراسیون سالن سینما فعالیت می‌کنند اما همه‌ی این شرکت‌ها حرف اول را نمی‌زنند.

برای اجرای حرفه‌ای و بی‌نظیر باید به دنبال تیم‌هایی با تجربه و متخصص و کارشناس باشید. مجموعه‌ی پارس ویونا این افتخار را دارد که با به‌کارگیری از افرادی کوشا و کارکشته برای طراحی و ساخت سالن سینما در خدمت کارفرمایان گرامی باشد. از ویژگی‌های مهم مجموعه‌ی پارس ویونا می‌توان به موارد زیر اشاره داشت.


افراد متخصص برای طراحی دکوراسیون سالن سینما

ما به خوبی به اهمیت تخصص افراد آگاهی داریم؛ تخصصی که قادر است بهترین طراحی‌ها را انجام دهد و موجب رضایت مشتریان شود. به همین دلیل همه‌ی تلاش ما در این است که در این مجموعه افرادی شایسته و خلاق را جمع‌آوری کنیم و با این کار قدم کوچکی در راستای ارتقای سالن‌های فرهنگی کشور برداریم.


مصالح و تجهیزات در معماری و دکوراسیون سالن سینما

امروزه برای اجرای حرفه‌ای طراحی و معماری داخلی سالن سینما حتماً باید از ابزار مدرن و برند بهره گرفت، چراکه کیفیت سالن‌های سینما و جذب مخاطبین موثر ارتباط مستقیمی با بهره‌گیری از ابزار پیشرفته دارد. ما با ارائه‌ی برترین برندهای دنیا تلاش می‌کنیم که اجرایی با دوام و باکیفیت را به مشتریان عرضه کنیم.


رعایت استاندارد طراحی سالن سینما

طراحی و ساخت سالن سینما بدون رعایت ضوابط و استانداردهای لازم به نتیجه نخواهد رسید. ما برای تسلط کامل به این ضوابط از مشاورینی مجرب بهره می‌بریم و پیش از هرگونه اقدامی برای مشتریان عزیز با کمک این مشاورین همه‌ی استانداردهای لازم را برای شما بیان می‌کنیم تا در روند کار هیچ‌گونه مشکلی پیش نیاید.

شما همواره می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص طراحی دکوراسیون سالن سینما با مشاورین پارس ویونا تماس بگیرید.