بازگشت به بلاگ

  • طراحی آکوستیکی سالن موسیقی

طراحی آکوستیکی سالن موسیقی نقش مهم و کلیدی در بهتر و واضح‌تر شنیده شدن موسیقی در چنین سالن‌هایی دارد. هم‌چنین جلوگیری از ورود آلودگی صوتی و انتقال احساس واقعی و بی‌واسطه صدای موزیک به شنوندگان از دیگر مزایایی است که طراحی حرفه‌ای این محیط ایجاد می‌کند.

استفاده از ویژگی‌های آکوستیک علاوه بر این فواید، نقش مهم و کلیدی در انتقال صدا با بهترین کیفیت و بدون انعکاس در سالن‌های همایش نیز دارد.

در مطالعه این مطلب با ما همراه شوید تا از طراحی آکوستیکی سالن موسیقی و تاثیر آن بر بهبود کیفیت کار در سالن موسیقی بیشتر با هم گفتگو کنیم.


طراحی آکوستیکی سالن موسیقی

موسیقی و نقش مهم آن در بهبود شرایط روحی و روانی افراد قرن‌هاست به‌عنوان یکی از هنرهای اصیل و ریشه‌دار در دنیا مطرح است. از زمان به‌کارگیری شیوه‌های کلاسیک و قدیمی برای طراحی و ساخت سالن‌ و مکان مناسب برای استفاده از هنر موسیقی تا امروز تاریخچه پرباری بر این موضوع گذشته است.

نتیجه تجربیات گذشته در کنار دانش فنی و مهندسی امروز که برای طراحی آکوستیکی سالن موسیقی به‌کار گرفته می‌شود، سالن‌های مجهز و مدرنی هستند که شنیدن موسیقی، آن هم با وضوح بالا و شدت کافی از نخستین مزایای آنها به‌شمار می‌آید.

امروزه و به مدد تجهیزات فنی و تکنولوژی نوین طراحی آکوستیکی سالن موسیقی، شاهد سالن‌هایی با امکانات فوق تصور برای برگزاری کنسرت‌های موسیقی هستیم. سالن‌هایی که در آنها با استفاده از قوانین انعکاس و بازگشت صدا، به‌کارگیری تجهیزات آکوستیکی و ترفندهای خلاقانه در استفاده بهتر از چیدمان مبلمان سالن موسیقی و تجهیزات مرتبط، کیفیت صدا به‌طرز شگفت‌آوری بهبود یافته است.


عوامل طراحی آکوستیکی سالن موسیقی

وجود ویژگی‌های خاص در گوش و مغز انسان باعث شده شنیدن موسیقی و فرکانس آن بر ذهن تاثیرات خاص و قوی داشته و علاوه بر ایجاد آرامش و تمرکز ذهنی، هوش و خلاقیت را نیز در فرد بیدار کنند. این تنها یکی از مزایای شنیدن موسیقی باکیفیت و اصیل است که با طراحی آکوستیکی سالن موسیقی امکان‌‌پذیر می‌شود.

اما برای بهره‌مندی از این مزایا، لازم است اصول مهندسی طراحی آکوستیکی سالن موسیقی به‌کار گرفته شده و نتیجه مانند آنچه در بسیاری نقاط جهان شاهد آن هستیم، به ساخت سالن‌هایی با امکانات لازم برای این منظور منجر شود.

عوامل زیادی در این مسیر تاثیرگذارند که با هم مهم‌ترین آنها را مرور می‌کنیم:


جلوگیری از انتشار نویزهای ناخواسته

بخش مهمی از کاهش کیفیت صدای موسیقی مربوط به نویزهای ناخواسته و صداهای مزاحمی است که حین پخش موزیک یا اجرای موسیقی زنده در سالن‌های ویژه این کار در محیط پراکنده می‌شود. استفاده از تجهیزات مناسب برای جلوگیری از انتشار نویز و صداهای ناخواسته نقش مهمی در بهبود کیفی صدا و ارتقاء سطح کیفی آن دارد.


حجم هندسی برای طراحی آکوستیکی سالن موسیقی

دیوارها و موقعیت قرارگیری آنها نسبت به منشا صدا نقش مهمی در جذب صداها و حذف صداهای ناخواسته دارد. طراحی آکوستیکی سالن موسیقی و نقش مهم آن در مهندسی معماری ساختمان سهم عمده‌ای ایفا می‌کند.


حذف صداهای ناخواسته

بخش مهمی از علم آکوستیک به حذف صداهای ناخواسته ارتباط دارد. طراحی آکوستیکی سالن موسیقی نیز بر مبنای همین مورد شکل گرفته و مواردی نظیر حجم هندسی فضا را شامل می‌شود. به این ترتیب می‌توان از وجود دیوارهای مجاور و نمای آکوستیکی در سالن کنسرت و موسیقی برای این منظور استفاده کرد.


به‌کارگیری متریال آکوستیک باکیفیت در دیوارها

تجهیزات آکوستیک امروزه به شکل پانل‌های ضد صدا در تنوع رنگ، طرح و اندازه تولید و در طراحی آکوستیکی سالن موسیقی و ساخت آن مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پانل‌ها از قابلیت بالای جذب صدا و پژواک صوت برخوردار بوده و در نمونه‌های تخصصی، فرکانس‌های ناخواسته خاصی را از صداهای موجود حذف می‌کنند تا صدای باقیمانده بهتر به‌ گوش برسد.


ظرفیت بلندی صدا برای هر سالن

بسته به ابعاد سالن موسیقی و ارتفاع و شکل سقف، طراحی آکوستیکی سالن موسیقی برای هر سالن با دیگر نمونه‌ها متفاوت خواهد بود. میزان بلندی و شدت صدا نیز به این موضوع مرتبط بوده و سهم زیادی در شکل‌گیری صدای بهتر در این نوع سالن‌ها دارد.

برای کسب اطلاع در مورد دکوراسیون استودیو موسیقی به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.

نقش سطوح در طراحی آکوستیکی سالن موسیقی

امروزه استفاده از اشیاء و لوازم اضافه و تزئینی در قالب طراحی آکوستیکی سالن موسیقی نقش مهمی در بهبود کیفی صدا در سالن‌های پخش و اجرای موسیقی پیدا کرده است.

بخش عمده‌ای از اصوات اضافه توسط سطوح موجود در محیط جذب شده و به رفع نویز و ابهام در صدا کمک زیادی می‌کند. اگر تاکنون برای شنیدن موسیقی به یک سالن کنسرت روباز یا فضای باز رفته باشید، لابد از مبهم بودن صدای موزیک در چنین فضاهایی اطلاع دارید. دلیل این موضوع تاحد زیادی به عدم جذب صداهای اضافه و تداخل آنها با یکدیگر مربوط می‌شود. موردی که با نبود سطوح لازم برای جذب صداها ارتباط نزدیک دارد.

برندهای طراح و سازنده سالن‌های کنسرت و موسیقی، و نیز دست‌اندرکاران معماری و طراحی آکوستیکی سالن همایش و امثال آن نیز به‌نوبه خود ابداعاتی را در این زمینه‌ها مطرح می‌کنند.

نمای دکوراتیو سالن موسیقی و پانل‌های تزئینی به‌کار رفته در آن نیز به همین ترتیب در اصلاح صدا، رفع و جذب فرکانس‌های اضافه و در نهایت بهبود دریافت امواج صوتی در این فضاها تاثیرگذارند.

نمونه‌های بسیار زیبایی از این سالن‌ها در کشورهای مختلف به‌عنوان بهترین سالن‌های موسیقی و همایش مطرح و همه ساله پذیرای مدعوین زیادی برای دیدن و شنیدن بهترین آثار موسیقی و تئاتر جهان هستند. بدون شک طراحی این سالن‌ها بر اساس اصول مهندسی معماری و با بهترین متدهای روز دنیا توسط برندهای مطرح طراحی آکوستیکی سالن موسیقی صورت می‌گیرد.


اعجاز موسیقی و دریافت صداهای برتر در این زمینه با طراحی آکوستیکی هنرمندان و معماران برای سالن موسیقی کاملا تخصصی بوده و نقش مهمی در بالا بردن سطح کیفی کار در این سالن‌ها ایفا می‌کند. این هنرمندان معمار به‌دلیل آشنایی با متدهای طراحی مهندسی این سالن‌ها و استفاده از دانش روز دنیا در این زمینه، در کار تولید سالن‌های موسیقی از خلاقیت و کیفیت بالایی بهره می‌برند. به این ترتیب می‌توان انتظار داشت نتیجه کار آنها با نمونه‌های قدیمی بسیار متفاوت و برتر باشد.

پارس ویونا ، برند پیشتاز در طراحی آکوستیکی سالن موسیقی با ابتکارات تازه و ارائه طرح‌های فوق‌العاده در خدمت مشتریان و سفارش دهندگان است.