بازگشت به بلاگ

  • سالن سینما

سالن سینما

سینما یکی از بهترین مکان‌ها برای استراحت و سرگرمی است. تجهیزات سالن سینما از اهمیت بالایی برخوردار است .در حالی که سالن‌های سینما دارای تنوع بالایی در کشور ایران هستند، می‌توان برای متمایز کردن سینماهای کشور نیز اقدام به طراحی سالن سینما با روش‌ها و ایده‌های مختلف نمود. به منظور طراحی سالن سینما، دو موضوع مهم باید مورد بررسی قرار گیرد. اولین موضوع بحث زیبایی این سالن است که تاثیر زیادی روی مخاطبین دارد و دومین موضوع نیز کیفیت و نحوه طراحی سالن برای افزایش دید افراد مراجعه کننده به سینماست. اگر به دنبال طراحی سینما هستید، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا با قوانین و شرایط طراحی این سالن‌ها آشنا شوید.


اهمیت طراحی سالن سینما

سالن سینما یکی از مهم‎ترین مکان‌ها برای اهل هنر است. در حال حاضر، آنقدر تنوع سینماها در کشور ایران زیاد شده است که بسیاری از مردم برای انتخاب هر کدام از این سالن‌ها، دچار تردید می‌شوند. با این حال، اکثر مردم تمایل دارند که به دنبال انتخاب بهترین سالن برای رفتن به سینما باشند. به همین خاطر، طراحی سالن سینما به صورت اصولی، می‌تواند کمک کند تا مخاطبین شما لحظات خاطره‎انگیزتری را در سینما تجربه کنند.

برای طراحی سالن‌های سینمایی، باید اصول مختلفی مورد توجه قرار گیرند. به طور مثال، در نظر گرفتن راحتی مخاطبین و حضار در سالن‌های سینما، استفاده از بهترین متریال‌ها برای حفظ ایمنی سینما، طراحی لوکس و لاکچری سالن‌های سینمایی و ...، همگی می‌توانند از جمله معیارهای مهم برای طراحی این سالن‌ها محسوب شوند.

بنابراین، برای طراحی سالن‌های سینمایی، باید هنر، تجربه و علم با یکدیگر ادغام شوند تا در نهایت شاهد زیبایی و دوام فوق‎العاده در سالن‌های سینمایی باشیم. در صورتی که سالن سینمایی به درستی طراحی نشده باشد، در کوتاه‎ترین زمان ممکن نیاز به بازسازی و یا طراحی داخلی مجدد دارد.


طراحی سالن داخلی سینما

سالن داخلی سینما، در واقع همان سالنی است که حضار برای تماشای فیلم در آن حضور پیدا می‌کنند. طراحی داخلی این سالن‌ها باید به گونه‎ای باشد تا حضار بتوانند به راحتی از مابین صندلی‌ها عبور پیدا کنند. استفاده از صندلی‌های مناسب و قرار دادن آن‌ها در وضعیت عالی، می‌تواند طراحی سالن‌های سینمایی را زیباتر و خاص‎تر کند.

برای طراحی سالن داخلی سینما باید از رنگ‌های تیره و ساده‎تر استفاده شود. چون سالن‌های داخلی برای نمایش فیلم استفاده می‌شوند و باید فضای تاریکی داشته باشند. استفاده از بهترین سیستم‌های صوتی و تصویری در سالن‌های داخلی سینما اهمیت بسیار زیادی دارد.

مطالعه بیشتر: سالن اجتماعات

طراحی سالن خارجی سینما

سالن خارجی سینما، بخشی از سینماست که برای انتظار حضار و افراد مختلف طراحی شده است. در این بخش از سالن‌های سینما، استفاده از صندلی‌های انتظار اهمیت بسیار بیشتری پیدا می‌کند. امکان نصب تلویزیون و صفحه نمایش برای سرگرم کردن افرادی که منتظر سانس سینمای خود هستند، وجود دارد. همچنین، می‌توان با طراحی بوفه برای این بخش از سالن‌های سینمایی، زیبایی این سالن‌ها را چندین برابر کرد.

همانطور که طراحی سالن داخلی سینما اهمیت بسیار زیادی دارد، طراحی سالن خارجی سینما نیز بسیار مهم است. به‎هر‎حال اولین راه ورودی برای حضار، سالن خارجی است که متشکل از المان‌های مختلف نیز هست. به کار رفتن کفپوش‌ها و دیوارپوش‌های شاد و با رنگ روشن، زیبایی سالن‌های خارجی سینما را چندین برابر می‌کند. بنابراین، نیازی نیست که دقیقا اصول طراحی سالن داخلی سینما برای سالن‌های خارجی سینما نیز انجام شود.


مراحل طراحی انواع سالن‌های سینمایی

به منظور طراحی سالن داخلی و خارجی سینما، قطعا المان‌های مختلفی وجود دارند که می‌توان از هر کدام از آن‌ها، استفاده کرد. صندلی‌های سینما، دیوارپوش و کفپوش، نورپردازی، صفحه نمایش، بلندگوها، فضای استراحت خارج از سالن سینمایی و ... همه و همه می‌توانند جزء المان‌های مهم برای طراحی انواع سالن‌های سینمایی شناخته شوند.اگرچه شاید به نظر نرسد، اما همین المان‌ها هستند که می‌توانند روی زیبایی سالن سینما تاثیر بگذارند. بنابراین، انتخاب بهترین المان‌ها برای طراحی سینماها بسیار حائز اهمیت است.

صندلی‌های سینمایی به غیر از اینکه باید تکمیل‎کننده زیبایی سالن‌های سینمایی باشند، می‌بایست امنیت و احساس راحتی را برای حضار ایجاد کنند. بنابراین، انتخاب صندلی‌های مرغوب و با کیفیت برای سالن‌های سینمایی بسیار حائز اهمیت است.


صندلی سینمایی و تاثیر آن‌ها

صندلی سینما یکی از مهم‎ترین ابزارهایی است که می‌توان برای سالن‌های سینما خریداری کرد. صندلی‌های سینمایی که معمولا با رنگ‌های تیره ساخته می‌شوند، می‌توانند با تعداد متنوع و سایزبندی‌های مختلف در سینماهای مختلف نصب شوند. این صندلی‌ها به دلیل داشتن ساختار خاص، گزینه بسیار خوبی برای سینماها هستند؛ چون در اکثر مدل‌های صندلی سینمایی، شاهد تا شدن آن‌ها هستیم. همچنین، برخی از صندلی‌ها دارای یک بخش برای قرار دادن لیوان یا پاپ کورن هستند که راحتی فوق‎العاده‎ای به مردم خواهند داد.


بهترین دیوارپوش و کفپوش سینمایی

یکی از مهم‎ترین المان‌های موجود در سالن‌های سینمایی، دیوارپوش‌ها و کفپوش‌ها هستند. دیوارپوش‌های استفاده شده در سالن‌های سینمایی، می‌توانند زیبایی فوق‎العاده‎ای داشته باشند؛ اما به غیر از این موضوع، کیفیت این دیوارپوش‌ها و ضد اشتعال بودن آن‌ها بسیار حائز اهمیت است. معمولا دیوارپوش‌های سالن‌های سینما با رنگ‎بندی تیره سفارش داده می‌شوند تا بتوان فضای تاریک سینماها را حفظ کرد.


استفاده از صفحه نمایش بزرگ

آن چیزی که در یک سینما جذابیت زیادی ایجاد می‌کند، صفحه نمایش و تولید صدای زیاد است. صفحه نمایش بزرگ در سالن‌های سینمایی، می‌تواند باعث ایجاد دید بهتر برای مردم شود. به همین خاطر، در هنگام طراحی سالن سینما توصیه می‌شود که تا حد ممکن از صفحه نمایش بزرگ استفاده گردد.

مکان قرارگیری صفحه نمایش یا همان پرده سینما باید به گونه‎ای باشد تا بتوان با خیالی آسوده فیلم را برای حضار پخش کرد و دیگر نگران دیده نشدن پرده سینما نبود. البته بزرگ بودن پرده سینما، می‌تواند تاثیر زیادی روی افزایش دید حضار در سینما داشته باشد.


نورپردازی مناسب سالن سینما

سالن‌های سینمایی می‌توانند با کمک نورپردازی مناسب، تاثیر زیادی روی ذهن مخاطبین داشته باشند. در حالی که اکثر سالن‌های سینمایی به صورت تاریک طراحی می‌شوند، می‌توان با قرار دادن یک سری نورهای کوچک و نقطه‎ای در سالن‌های سینمایی، زیبایی این سالن‌ها را چندین برابر کرد. با این حال نورپردازی در سالن‌های سینما اصول خاص خودش را دارد و نمی‌توان بدون در نظر گرفتن این اصول، از نورپردازی اختصاصی برای سالن‌های سینمایی کمک گرفت.

اکثر سالن‌های سینما با نورهای ساده در سقف طراحی می‌شوند. اضافه کردن چراغ‌های کوچک بر روی زمین، جهت ایجاد یک مکان ایمن برای عبور مردم در هنگام پخش فیلم، می‌تواند مزایای زیادی را داشته باشد. البته میزان نور استفاده شده در سقف و کف سینما، نباید باعث شود تا کیفیت تصویر فیلم کاهش پیدا کند.


آکوستیک سینما چیست؟

اگرچه زیبایی سالن‌های سینمایی می‌تواند تاثیر زیادی روی فروش بلیط در این سالن‌ها داشته باشد؛ اما هیچ چیز به اندازه کیفیت تصویر و صدا در سالن‌های سینمایی حائز اهمیت نیست. آکوستیک سالن سینما از جمله روش‌های عایق‎سازی صدا در سالن‌های سینمایی است که می‌تواند تاثیر زیادی روی بازتاب صدا در سالن‌های سینمایی داشته باشد. چون لازم است که صدا در سالن های سینمایی با کیفیت بالایی پخش شود، همه سالن‎ها نیاز به آکوستیک و عایق‎سازی دارند. این موضوع سبب شده تا مجموعه‎های ارائه دهنده خدمات طراحی سینما، به آکوستیک اهمیت زیادی بدهند.

در حال حاضر، آکوستیک سینما با روش‌های مختلفی انجام می‌شود تا در نهایت بهترین سطح عایق‎بندی سالن‌های سینمایی به وجود آید. آکوستیک سینما می‌تواند به صورت خارجی و داخلی انجام شود تا بیشترین بازدهی و راندمان را برای این سالن‌ها شاهد باشیم.


هزینه طراحی سالن سینما چقدر است؟

طراحی داخلی سالن‌های سینمایی می‌تواند به صورت تخصصی و توسط مجموعه‎های مختلفی انجام شود. در حالی که برخی از افراد تصور می‌کنند که برای طراحی سالن سینما، نیاز به کمک گرفتن از افراد متخصص ندارند؛ اما می‌توان گفت که عملا طراحی سینما بدون کمک دانش و تجربه افراد متخصص، امکان ناپذیر است.

موضوعی که همواره از سمت مشتریان سوال پرسیده می‌شود، هزینه طراحی سالن سینمایی است. به طور کلی، طراحی سالن‌های سینمایی بر اساس متراژ سالن‌ها، متریال‌ها و المان‌های استفاده‎شده و موضوعاتی از این قبیل، باید به صورت اصولی انجام شود. قیمت و هزینه طراحی سالن‌های سینمایی نیز بر اساس همین موارد تعیین می‌شود. بدیهی است که هر چقدر متریال‌های به کاررفته باکیفیت‎تر باشند، هزینه طراحی سالن نیز افزایش پیدا می‌کند.

برای اینکه درک بهتری برای هزینه طراحی سالن‌های سینما داشته باشید، بهتر است که با مجموعه‌های ارائه‎دهنده این خدمات در ارتباط باشید. پارس ویونا به عنوان یکی از شرکت‌های ارائه‎دهنده خدمات طراحی سالن سینما، به شما کمک می‌کند تا بهترین خدمات را در حوزه طراحی سالن‌های سینمایی دریافت کنید.


این روزها، طراحی سینما به یکی از مهم‎ترین اقدامات پس از خرید سینما تبدیل شده است. در حالی که روش‌های مختلفی برای طراحی سالن‌های سینمایی وجود دارند، می‌توان برای طراحی داخلی و خارجی این سالن‌ها، از افراد متخصص و مجموعه‎های با تجربه کمک گرفت. امیدواریم که با خواندن این مقاله، توانسته باشید اطلاعات خوبی در حوزه سالن‌های سینمایی و اصول طراحی آن‌ها پیدا کرده باشید. در این صورت، درک می‌کنید که چرا طراحی سالن سینما می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد.


بازسازی سالن سینما

بازسازی سالن سینما یکی از کارهای تخصصی است که باید به دست متخصصینی ماهر و باتجربه انجام شود. تعمیر بافت قدیمی سینما و جلوه بخشیدن به فضای داخل و محوطه بیرونی سینما از جمله مهم‌ترین کارهایی است که لازم است در زمان بازسازی سالن سینما مدنظر قرار بگیرد. به علاوه یکی از مهم‌ترین بخش‌های سالن سینما که باید در زمان بازسازی به آن توجه شود، صندلی‌ها و محل نشستن افرادی است که برای حضور در سینما و تماشای فیلم هزینه پرداخت کرده‌اند. بازسازی جزئیات کوچکی که شاید در نگاه اول چندان مهم به نظر نرسند نیز در زمان بازسازی سالن سینما اهمیت زیادی دارند. در این مقاله می‌توانید با هر آن چیزی که لازم است در مورد بازسازی سالن سینما بدانید آشنا شوید.


مراحل بازسازی سالن سینما

برای بازسازی سالن سینما فاکتورهای زیادی حائز اهمیت هستند که باید توسط طراح و مجری طرح موردتوجه قرار بگیرند. در ادامه می‌توانید با مهم‌ترین فاکتورهای برای بازسازی سینما آشنا شوید.


انتخاب کفپوش مناسب

کفپوش‌های سینما نقش مهمی بر ظاهر، نور و تمیزی سالن دارند. اولین جایی که لازم است در زمان بازسازی سینما تعویض شود، کفپوش‌های قدیمی آن است. انتخاب رنگ مناسب برای کفپوش ها و هماهنگ بودن آن با سایر عناصر و لوازم به کار رفته در سالن اهمیت زیادی دارد. توجه داشته باشید که برای بازسازی سینما باید از کفپوش ها یا سرامیک‌هایی استفاده شود که شستشو و تمیز کردن آن ساده باشد و جلوه زیبایی به فضا ببخشد. پارس ویونا یکی از معتبرترین شرکت‌ها برای طراحی، مشاوره و اجرای معماری داخلی و تجهیزات سالن‌های سینما و آمفی‌تئاترهای بزرگ است. شما می‌توانید با کمک گرفتن از دانش، تجربه و مهارت تیم پارس ویونا در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت سالن سینما را طبق معیارهای روز دنیا و با در نظر گرفتن میزان بودجه خود بازسازی کنید.


تنظیم نورپردازی سالن

در بیشتر سالن‌های سینما از چراغ‌ها و سیستم نورپردازی ویژه‌ای استفاده می‌شود. نورپردازی سینما باید به‌گونه‌ای باشد که در ابتدا روشن و در زمان تماشای فیلم به‌گونه‌ای تنظیم شود که موجب خستگی و خواب‌آلودگی چشم‌ها نشود. استفاده از نور ملایم و چراغ‌های کوچک و مخفی در بخش‌های مختلف سینما می‌تواند به تامین نور موردنیاز در سراسر سالن کمک کند. توجه داشته باشید که در بسیاری از مواقع لازم است برای بازسازی سالن سینما ابتدا سیم‌کشی‌های لازم را برای تامین برق انجام دهید و سپس به سراغ نورپردازی سالن بروید.


تعویض یا بازسازی صندلی‌ها

صندلی‌های یک سینما مهم‌ترین بخش‌های آن هستند. راحت بودن، تمیز بودن و همچنین هماهنگ بودن رنگ صندلی‌ها با سایر بخش‌های سینما اهمیت زیادی در زمان بازسازی اصولی سینما دارد. توجه داشته باشید که نوع صندلی‌های به کار رفته در سینما معمولا با توجه به فضای سینما و تعداد مهمان‌های آن مشخص می‌شوند. بنابراین با در نظر گرفتن این موضوع باید بهترین صندلی را برای سالن سینما انتخاب کنید. ظرفیت اکثر سینماها حدود 200 تا 230 صندلی است و به‌طور میانگین اکثر سینماها حداقل حدود 150 صندلی را در خود جای می‌دهند. برای بازسازی و طراحی مجدد سالن سینما می‌توانید از کارشناسان پارس ویونا کمک بگیرید.


بازسازی سیستم صوتی سینما

یک سیستم صوتی مناسب و به‌روز می‌تواند هیجان تماشای فیلم را برای مهمان‌ها بیشتر کند و انرژی بیشتری به سینما ببخشد. بازسازی سیستم صوتی سینما یکی دیگر از مهم‌ترین کارهایی است که باید در زمان بازسازی سالن سینما موردتوجه قرار بگیرد. توجه داشته باشید که در کنار تامین سیستم صوتی باکیفیت حتما به عایق‌بندی سالن نیز توجه کنید تا صدا با کیفیت مطلوبی به گوش مردم برسد و از طرفی صدا به سالن‌های مجاور منتقل نشود.


استفاده از سقف کاذب در بازسازی سینما

برای جلوه بخشیدن به فضای سینما و همچنین کار گذاشتن سیستم نورپردازی مناسب در سینما بهتر است از سقف کاذب استفاده کنید. این نوع سقف‌ها هم هزینه پایین‌تری دارند و هم نصب آن‌ها در زمان بازسازی ساده‌تر است. به کار بردن اشکال زیبای سقف کاذب می‌تواند احساس امنیت و آرامش بیشتری به فضا ببخشد و موجب مدرن‌تر و به‌روزتر به نظر رسیدن سالن شود. بعد از نصب سقف کاذب بهتر است در بخش‌های مختلف آن از چراغ‌های کوچک استفاده کنید تا هم جلوه و هم نورپرداز سالن ارتقا پیدا کند.
 

بازسازی دیوارهای سالن

از دیگر بخش‌های مهمی که باید در زمان بازسازی سالن سینما به آن توجه شود، ترمیم و تزیین دیوارهای سینما است. دیوارهای سینما باید علاوه بر این که سالم، شکیل و بدون ایراد هستند، به وسیله پوسترهایی جذاب و رنگ‌هایی خاص تزیین شوند تا مخاطب در زمان ورود به سینما احساس هیجان و لذت بیشتری را تجربه کند.


بازسازی راهرو و فضای بیرون سینما

مورد بعدی که باید در زمان بازسازی سالن سینما به آن توجه شود، بازسازی فضای راهروها و محیط بیرونی سینما است. کلیه بخش‌های یک سینما از قسمت ورودی تا رسیدن به سالن باید با دقت طراحی شوند تا زمانی که افراد احساس خوبی را برای تماشای فیلم در آن سینما تجربه کنند. توجه به تابلوی سینما در کنار فضاسازی مناسب در محیط بیرون سینما می‌تواند به تجربه بهتر مخاطبین در سینما کمک زیادی کند.
 بنابراین بهتر است همان‌قدر که به زیبایی و مدرن بودن داخل سالن سینما اهمیت می‌دهید، به فضای بیرون آن نیز توجه داشته باشید. پارس ویونا به شما برای طراحی و اجرای معماری داخلی و تجهیز سالن سینما و فضای بیرون از آن کمک می‌کند.
بازسازی سالن سینما برای تعمیر و به‌روز کردن سالن‌های سینما امری ضروری است که باید به دست کارشناسانی ماهر و کارکشته انجام شود.  پارس ویونا یکی از شرکت‌های معتبر در زمینه طراحی، مشاوره، تجهیزات سیستم‌های مختلف سالن‌های سینما و آکوستیک کردن فضا است. این شرکت با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و طراحان ماهر به شما کمک می‌کند تا سالن‌های سینما را با رعایت استانداردهای لازم و طبق به‌روزترین طرح‌ها بازسازی و تعمیر کنید. برای مشاهده پروژه‌ها و همچنین کسب اطلاعات بیشتر برای ارتباط با مشاورین پارس ویونا می‌توانید به وب‌سایت این شرکت سر بزنید.