بازگشت به بلاگ

  • تجهیز سالن

تجهیز سالن

تجهیز سالن کنفرانس فضایی برای برگزاری میلیون‌ها جلسه تجاری، اداری و سیاسی در سراسر دنیا فراهم کرده است. دوران کرونا نشان داد، باید امکانات برگزاری جلسات از راه دور نیز در این سالن‌ها در نظر گرفته شود. در واقع تجهیز سالن کنفرانس و طراحی سالن کنفرانس باید به‌صورتی باشد که در زمان لازم، بتوان در آنها جلسات آنلاین تصویری برگزار کرد. در تجهیز سالن همایش و کنفرانس، باید نکته‌های مهمی مورد توجه قرار گیرد. برای دانستن این نکته‌ها با پارس ویونا همراه باشید.

تجهیزات مختلفی در یک سالن همایش یا کنفرانس مورد استفاده قرار می‌گیرد که بد نیست با هریک آشنا شوید:


تجهیز سالن همایش به سیستم صوتی

شاید تجهیز سالن همایش به وسایل صوتی مهم‌ترین بخش از تجهیزات این سالن‌ها به شمار رود. همه افراد شرکت‌کننده در کنفرانس باید صدای سخنران یا برنامه در حال اجرا را به‌خوبی و با وضوح کامل بشنوند. تجهیزات سالن کنفرانس و جلسات در زمینه صوتی شامل وسایل مختلفی است که هرکدام بخشی از نیاز صوتی جلسه را تامین می‌کنند.

درادامه به معرفی و بررسی اجزای سیستم صوتی سالن همایش می پردازیم. باما همراه باشید.


میکروفون‌‌ها

میکروفون‌ها بخش مهمی از سیستم صوتی در تجهیزات سالن همایش هستند. این دستگاه‌های گیرنده صدا با بخش‌های دیگر سیستم صوتی سالن، مانند اسپیکرها، بلندگوها، آمپلی فایرها، منابع گیرنده و فرستنده صدا، و همچنین سیستم تصویری سالن همایش در ارتباط هستند. کیفیت و نوع میکروفون‌ها در کیفیت صدای پخش‌شده بسیار موثر است. استفاده از میکروفون‌های سیمی مسئله‌ای حتمی و معمول در سالن‌ها است. اما میکروفون‌های بی‌سیم هم یکی از بهترین اجزا در تجهیز سالن به شمار می‌روند.


سیستم صوت جانبی و اسپیکرهای سالن کنفرانس

هرگاه در سالن کنفرانس نیاز به پخش صدای فیلم، موسیقی و صداهای ضبط‌شده باشد، باید از تجهیزات سالن کنفرانس در زمینه صوت جانبی بهره ببریم. همچنین زمانی که صدای بلندگوهای داخلی سالن برای پخش صدا کافی نباشد هم باید سیستم صوت جانبی در تجهیز سالن کنفرانس در نظر گرفته شود.

این سیستم اجزای مختلفی دارد:

* اسپیکرها و بلندگوهایی که برای تجهیز سالن نصب می‌شوند.

* تجهیز سالن همایش با آمپلی فایرها که برای تقویت صدا و فرستادن صدا به بلندگوها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

* میکسر صدا که یکی دیگر از تجهیزات سالن کنفرانس و جلسات است و برای تنظیم حجم صداهای مختلف به کار برده می‌شود.

* تجهیز سالن کنفرانس به میکروفون بی‌سیم برای کسانی که دسترسی به کنسول‌های رومیزی ندارند.

* دستگاه‌های ضبط صدا:

در بیشتر همایش‌ها، هم‌زمان با اجرای برنامه، ضبط صدا هم انجام می‌شود. به این ترتیب وسایل ضبط صدا نیز باید جزو تجهیزات سالن همایش قرار گیرد.

مطالعه بیشتر : طراحی سالن سینما

انواع سیستم کنفرانس صوتی

سیستم‌های مختلفی برای ضبط و پخش صداها در یک سالن کنفرانس مورد استفاده قرار می‌گیرد که از میان آنها باید به موارد مختلفی اشاره کنیم:

* سیستم کنفرانس صوتی سیمی.

* سیستم کنفرانس صوتی بی‌سیم.

* سیستم صوتی آنالوگ.

* سیستم صوتی دیجیتال.


تجهیز سالن کنفرانس و جلسات به سیستم تصویری

هر سالن همایش و کنفرانسی نیاز به سیستم تصویری دارد. تجهیزات سالن کنفرانس در زمینه تصویری شامل موارد مختلفی است.در ادامه به اجزای سیستم تصویری در تجهیز سالن میپردازیم.


تجهیز سالن همایش به دوربین فیلم‌برداری

دوربین‌های فیلم‌برداری یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در تجهیزات سالن کنفرانس و جلسات هستند. در جدیدترین سیستم‌های تصویربرداری در تجهیز سالن همایش، ضبط تصاویر به‌صورت خودکار صورت می‌گیرد. با استفاده از سیستم ضبط تصویر خودکار، نیازی به افراد برای کنترل دوربین‌‌های فیلم‌برداری نیست. از برتری‌های این سیستم در تجهیزات سالن همایش، چرخش خودکار دوربین به سمت شخص گوینده است. توجه داشته باید که این کار با سرعت و دقت بالایی صورت می‌گیرد.


تجهیز سالن به سیستم پخش تصویر

سیستم پخش تصویر یکی از تجهیزات سالن کنفرانس و جلسات است که تصویر فرد سخنران، مجری یا اجرا‌کنندگان برنامه را از نمایشگرهای کار گذاشته‌شده در سالن پخش می‌کند.


تجهیز سالن کنفرانس به پرده نمایش و پرده کناررو

پرده‌های نمایش یکی از مهم‌ترین اجزا در تجهیز سالن کنفرانس هستند که در دید همگان قرار می‌گیرند. پرده‌های نمایش اندازه‌های متفاوتی دارند که باید مناسب‌ترین آنها، با توجه به اندازه صحنه، انتخاب شود. توجه داشته باشید که یکی از نمونه تجهیزات سالن کنفرانس و نمایش پرده‌هایی است که با کنترل بالا و پایین می‌روند. این پرده‌ها نیازی به کنترل دستی ندارند.

پرده‌های کناررو یا بالارو نیز یکی دیگر از اجزای سالن‌های کنفرانس است که معمولا از جنس مخمل انتخاب می‌شوند.


تجهیز سالن همایش به نمایشگر یا مانیتور

از نمونه تجهیزات سالن همایش، نمایشگر یا مانیتور متناسب با سالن است. توجه داشته باشید که نمایشگرها در تجهیز سالن، امکان نمایش فضای روی صحنه را در سطحی بالاتر، برای حاضران فراهم می‌کنند. البته این مورد تنها هدف تجهیز سالن همایش به مانیتور نیست. گاهی هم نیاز است تا فیلم، سخنرانی از راه دور یا موارد مختلف دیگری برای حاضران به نمایش دربیاید.


تجهیز سالن به لیفت مانیتورها یا بالابرهای نمایشگرها

در بین تجهیزات سالن کنفرانس و جلسات، به وسیله‌ای به نام لیفت مانیتور یا بالابر مانیتور برخورد می‌کنید. این ابزار برای نصب، پنهان کردن و بیرون آوردن مانیتورها در تجهیز سالن مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر زمان که نیاز باشد، این بالابرها نمایشگرها را از دیواره میز کنفرانس یا فضاهای جای‌گیری آنها خارج می‌کنند. پس از استفاده هم دوباره به جای خود برمی‌گردانند.


ویدئو پروژکتور در تجهیز سالن

ویدئو پروژکتور نیز از جمله تجهیزات سالن کنفرانس است که تصاویر و فیلم‌ها را بر روی پرده به نمایش درمی‌آورد. جالب است بدانید امروزه ساخت پروژکتورها پیشرفت زیادی داشته‌اند. تجهیز سالن کنفرانس به این پروژکتورها باعث شده تا نیازی به خاموش کردن لامپ‌ها در زمان نمایش فیلم و عکس نباشد.


پنل رومیزی VSP در تجهیز سالن

پنل‌های رومیزی یکی از انواع تجهیزات سالن همایش هستند که امکان پخش تصویر از لپ‌تاپ یا تلفن همراه سخنران را فراهم می‌کنند. این بخش از تجهیزات سالن کنفرانس و جلسات مورد نیاز و استفاده همه کلاس‌ها، و در همه سالن‌های آموزشی است.

امکانات سیستم صوتی و تصویری در تجهیزات سالن کنفرانس:

✔ ضبط و پخش صدا و تصویر.

✔ نمایش تصویر سخنران و پخش صدای او در سالن.

✔ امکان شناسایی حاضران.

✔ امکان ترجمه هم‌زمان.

✔ امکان رای‌گیری از حاضران.

✔ امکان اتصال به ویدئوکنفرانس.

✔ امکان تصویربرداری خودکار.


تجهیز سالن کنفرانس با مبلمان مناسب

مبلمان جذاب‌ترین بخش در تجهیز سالن همایش است. در کنار اهمیت دادن به زیبایی مبلمان، باید به نکته‌های مختلف دیگری نیز توجه شود. در این صورت، راحتی مهمانان و همچنین دید کافی آنها به صحنه فراهم می‌شود. صندلی‌های دارای دسته و تاشو از بهترین تجهیزات سالن کنفرانس هستند. صندلی‌های مجهز به میکروفون و هندزفری‌ نیز از نمونه وسایل تجهیز سالن همایش به شمار می‌روند.

البته کفپوش‌ها و دیوارپوش‌ها نیز از دیگر تجهیزات سالن همایش در بخش مبلمان هستند. این دو بخش تاثیر زیادی در زیبایی سالن، و همچنین در آکوستیک ساختن سالن دارند. کفپوش‌های مختلفی در تجهیز سالن همایش و کنفرانس مورد استفاده قرار می‌گیرند. کفپوش‌های اپوکسی، لمینت و چوب‌پنبه‌ای از نمونه آنها هستند.


تجهیز سالن همایش با نورپردازی

نورپردازی یک سالن نیز از مهم‌ترین تجهیزات سالن کنفرانس و جلسات است. بدون نور نه می‌توان دید مناسبی داشت و نه می‌توان صحنه و سالن باشکوهی طراحی کرد. تجهیز سالن به نورپردازی نیازمند طراحان حرفه‌ای در این زمینه است. تجهیز سالن کنفرانس به نورپردازی می‌تواند نور کافی برای دیدن صحنه و مجریان آن فراهم کند. همچنین می‌تواند در زمان نیاز، نور بخش شرکت‌کنندگان را کمتر سازد تا دید خوبی به صحنه داشته باشند. لامپ‌هایی که نور آنها قابل‌تنظیم است از بهترین تجهیزات سالن کنفرانس در زمینه روشنایی هستند.


تجهیز سالن همایش با وسایل آکوستیک

یکی از مهم‌ترین تجهیزات سالن همایش، تجهیزات آکوستیک آن است. اولین قدم در آکوستیک ساختن سالن باید در زمان ساخت آن برداشته شود. اما پس از آن نیز تجهیزات سالن کنفرانس و جلسات به کمک ما می‌آیند تا به آکوستیک ساختن سالن بپردازیم. تجهیز سالن کنفرانس به کفپوش و دیوارپوش‌های آکوستیک نخستین قدم در این راه است.

درب‌های آکوستیک نیز از دیگر تجهیزات سالن همایش است. تجهیز سالن کنفرانس به پنل‌های ضد صدا نیز گام دیگری در راستای آکوستیک کردن فضای سالن است. پارچه‌های عایق از نمونه تجهیزات سالن کنفرانس و جلسات است که برای پوشش‌دهی دیوارها به کار می‌روند. ابرهای آکوستیک نیز از تجهیزات سالن همایش در جذب صداها در سقف به شمار می‌روند. البته یک نکته را هم به خاطر داشته باشید. پخش صدای رسا و مناسب نیز کارکرد دیگر تجهیزات در این بخش است.آکوستیک سالن همایش توسط تیم خبره ما انجام می شود.


تجهیز سالن کنفرانس با وسایل خاموش کردن آتش‌سوزی

در تجهیز سالن همایش تنها نمی‌توان به صدا، تصویر و دیگر امکانات سالن توجه داشت. رعایت ایمنی از مهم‌ترین نکته‌های مورد توجه شرکت پارس ویونا است. به همین منظور، ما سیستم‌های خاموش کردن آتش را متناسب با اندازه و سطح کاربری سالن شما در نظر می‌گیریم.


نصب و راه‌اندازی تجهیزات سالن همایش

نصب تجهیزات سالن کنفرانس و جلسات نیاز به تخصص افراد ورزیده و باتجربه دارد. شرکت پارس ویونا تنها ارائه‌دهنده انواع تجهیزات سالن کنفرانس نیست. مهم‌ترین کارکرد این شرکت نصب اصولی و حرفه‌ای تجهیزات سالن‌های کنفرانس است. البته پیش از سفارش دادن و خرید هرگونه تجهیزات سالن کنفرانس و همایش بهتر است با کارشناسان ما گفت‌وگو کنید. در این صورت می‌توانید بهترین انتخاب‌ها را داشته باشید که متناسب با محل مورد نظر شما باشند.


تجهیز سالن کنفرانس و همایش مهم‌ترین گام در آماده‌سازی یک سالن برای برگزاری همایش‌ها و سخنرانی‌ها است. تجهیزات مختلفی لازم است تا یک سالن مناسب برگزاری مراسم شود. با کمک تجهیزات سالن کنفرانس و جلسات می‌توان رساترین صدا را در سالن پخش کرد و بهترین و باکیفیت‌ترین تصویر را در آن به نمایش گذاشت. البته زیبایی ظاهری یک سالن همایش نیز باید مورد توجه قرار گیرد که با کمک مبلمان مناسب عملی می‌شود. نکته دیگر آکوستیک ساختن فضا است تا صدای سالن بیرون نرود و صداهای بیرون هم مزاحم همایش شما نشوند. با پارس ویونا به همه این اهداف دست پیدا خواهید کرد.