نورپردازی سالن آمفی تئاتر

نورپردازی سالن آمفی تئاتر

اگر قصد ساخت سالن آمفی تئاتر را داشته باشید، باید تجهیزات مختلفی را طراحی و تهیه کنید و هر کدام را به بهترین شکل ممکن به مرحله اجرا برسانید. کیفیت تجهیزاتی مانند مبلمان سالن آمفی تئاتر، سیستم صوتی و تصویری، استیج و طراحی صندلیها، نورپردازی و... از مهمترین عوامل در کیفیت سالن آمفی تئاتر شماست و اگر در طراحی و تهیه این تجهیزات به خوبی عمل نکنید، خروجی کار شما چندان مطلوب نخواهد بود. میتوان مدعی شد که نورپردازی در سالنهای همایش، آمفی تئاتر و... از مهمترین و تأثیرگذارترین عوامل در کیفیت این سالنهاست و عدم رعایت نکات کلیدی در آن میتواند منجر به عدم استقبال و سردرگمی تماشاگران تئاتر شود. علیرغم اینکه بسیاری از افراد فکر میکنند تجهیز سالن آمفی تئاتر به ابزارهای نورپردازی چندان کار سختی نیست؛ اما باید بدانید که این کار، امری تخصصی است و میبایست توسط فرد یا گروهی متخصص و کاربلد انجام شود. در ادامه این مطلب قصد داریم به بررسی نورپردازی سالن آمفی تئاتر بپردازیم و شما را با یکی از برترین و حرفه ای ترین مجریان سالنهای آمفی تئاتر در ایران آشنا کنیم. اگر شما نیز علاقه مندید در این باره اطلاعاتی به دست آورید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.


تجهیز سالن آمفی تئاتر و ابزارهای نورپردازی

هنگام تهیه ابزارهای نورپردازی، شدت نور، توزیع نور و درجه حرارت رنگ سه پارامتری هستند که میبایست آنها را مورد بررسی قرار دهید و بر اساس نیازها و خواسته های خود و شرایط سالن آمفی تئاتر مدنظر آنها را تعیین کنید.


شدت نور

شدت نور در واقع همان میزان نوری است که به محیط سالن آمفی تئاتر تابیده میشود. اگر سالن آمفی تئاتر شما کم نور باشد، خستگی چشم مخاطبان را به همراه خواهد داشت و اگر نور شدیدی توسط ابزارهای نورپردازی به محیط بتابد، اثری خیره کننده ایجاد خواهد کرد. اگر تعداد ابزارهای نورپردازی مانند لامپها، نورافکنها و پروژکتورها و زاویه تابش نور آنها به خوبی تنظیم شود، شدت نور محیط مطلوب خواهد بود. معمولاً پیشنهاد میشود برای سالنهای آمفی تئاتر از لامپهای استفاده کنید که علاوه بر تامین شدت نور مدنظر، خیره کنندگی کمی داشته باشند. لامپهای LED با توجه به خیره کنندگی حداقلی، بهترین گزینه موجود برای نورپردازی سالنهای آمفی تئاتر هستند.


توزیع نور

توزیع نور بیانگر میزان و چگونگی نوری است که در سطح سالن میتابد. در این بخش شما می بایست میزان نوری که در بخشهای مختلف سالن، مانند استیج، ردیفهای صندلی، راهروها و... میتابد را تعیین کنید.


درجه حرارت رنگ

درجه حرارت رنگ، پارامتری است که میتوانید با آن تن رنگ نور را مشخص کنید. تن گرم، خنثی و تن سرد، دسته بندی های دمای رنگ هستند و شما میتوانید بر اساس شرایط سالن و سلیقه خود، رنگ لامپها و نورافکن ها را انتخاب کنید. پیشنهاد میشود در انتخاب درجه حرارت رنگ، تعادل را رعایت کنید و از انتخاب تمامی نورها در تن سرد یا گرم پرهیز نمایید.


توزیع نور در بخشهای مختلف

در بخش قبل اشاره کردیم که توزیع نور یکی از پارامترهای نورپردازی سالن آمفی تئاتر است و در این بخش قصد داریم به شکل مفصل این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.

بدیهی است که توزیع نور نباید در تمامی بخشهای سالن آمفی تئاتر به شکل یکسان انجام شود، به همین دلیل، روشنایی این سالن را به دو بخش روشنایی عمومی و نور تخصصی تقسیم بندی میکنیم.


روشنایی عمومی

لامپهایی که در سقفها و دیوارها نصب میشوند و نور کلی سالن را تامین میکنند، روشنایی عمومی را تشکیل میدهند. این لامپها علاوه بر تأمین شدت نور مدنظر می بایست از نظر مصرف انرژی نیز در دسته بندی کم مصرف قرار بگیرد. علاوه بر کاربرد در تأمین نور در سالن، این دسته از ابزار روشنایی از نظر زیبایی دکوراسیون سالن نیز اهمیت دارند. یکی از نکات مهم در روشنایی عمومی، این است که در زمان اجرای برنامه، ایراد سخنرانی، نمایش فیلم و...، میزان نور می بایست به حداقل برسد. در این شرایط منابع نور مشخصی مانند چراغ لب پله ها، چراغ بالای درب خروج، دیوارکوب ها و... میتوانند نور مدنظر برای عبور و مرور را تامین کنند.


نور تخصصی

نور تخصصی سالن آمفی تئاتر به تجهیزاتی گفته میشود که با توجه به نوع برنامه، جلوههای نوری مناسب را ارائه میدهند. در زمان ایراد سخنرانی، میتوان با استفاده از پروژکتورها و نورافکن های مختلف نور لازم برای روشنایی استیج را ایجاد کرد تا حواس مهمانان و حاضرین به مجری برنامه جلب گردد. پروژکتورهای Spot PAR، Flood Light، Moving Heads و... از جمله تجهیزاتی هستند که میتوانند نور تخصصی مدنظر را بر روی استیج و سایر بخشهای سالن آمفی تئاتر ایجاد کنند.


مزایا و معایب انواع نورپردازی سالن آمفی تئاتر

همانطور که اشاره شد، می توانیم از انواع لامپها به عنوان ابزار روشنایی در نورپردازی سالن آمفی تئاتر استفاده کنیم. در این بخش قصد داریم انواع این ابزارها را مورد بررسی قرار دهیم و مزایا و معایب آنها را بیان کنیم.


نورافکن ها

نورافکن ها از نظر شدت نور در وضعیت بسیار خوبی قرار دارند و می توانند میزان نور در نظر ما را تامین کنند. این دسته از ابزارهای روشنایی دارای قیمت مناسبی هستند و میتوان آنها را در هر نقطه های از سالن آمفی تئاتر نصب کرد. در صورتی که طراحی موقعیت نورافکن ها به شکل مناسب انجام نشود، نور این ابزار میتواند باعث خیره کنندگی نور شود.


هالوژن ها

هالوژنها ابزار روشنایی هستند که به شکل توکار و در داخل سقف سالنهای آمفی تئاتر، سالنهای همایش، سالنهای سینما و... مورد استفاده قرار میگیرند. معمولاً از هالوژنها در بخش راهرو سالنهای آمفی تئاتر استفاده می شود. از هالوژنها برای روشنایی مناطق خاص، نورپردازی زیبا و تعریف فضا برای کاربردهای خاص استفاده میشود. شدت نور پایین مهمترین نقطه ضعف هالوژنهاست و نمی توان تنها با استفاده از این منبع، نور محیط را تامین کرد.


چراغ های قابل تنظیم

چراغهای قابل تنظیم، یکی از پرکاربردترین ابزارهای روشنایی هستند که در سالنهای آمفی تئاتر، سالنهای همایش و... به کار میروند. با استفاده از این چراغها می توان توجه را به محیط های مهمتر جلب کرد. استفاده از این چراغها باعث میشود محیط های کوچک، بزرگتر دیده شوند. قیمت بالای این لامپها را میتوان به عنوان نقطه ضعف آنها در نظر گرفت. ضمناً باید اشاره کنیم که نصب این دسته از لامپها تنها می بایست توسط افراد متخصص صورت پذیرد.


چراغهای سقفی

چراغهای سقفی با توجه به توان ارائه شدت نور کافی، بار اصلی نورپردازی سالن آمفی تئاتر را بر دوش می کشند و می توانند نور را با تن رنگی گرمتر تامین کنند. این دسته از لامپها می توانند نورپردازی محیط های بزرگ را به بهترین شکل انجام دهند و توزیع نور مناسبی را فراهم سازند. از معایب این دسته از لامپها میتوان به انعطاف پذیری کم و قیمت بالا اشاره کرد.

مطالعه بیشتر: آکوستیک سالن آمفی تئاتر

شرکت نورپردازی سالن آمفی تئاتر

در بخشهای قبلی به بررسی پارامترها و نکات مهم نورپردازی سالن آمفی تئاتر پرداختیم و دریافتیم که در صورتی که نورپردازی سالن آمفی تئاتر توسط گروهی با تجربه انجام شود، خروجی مناسبی دریافت نخواهید کرد. با این تفاسیر پیشنهاد میشود نورپردازی سالن مد نظر خود را به گروهی باتجربه و کاربلد مانند پارس ویونا بسپارید. پارس ویونا یکی از برترین و مجرب ترین مجریان سالنهای آمفی تئاتر، سالن سینما، سالنهای همایش، سالنهای جلسات و... در ایران است و میتواند در راه ساخت و اجرای سالن آمفی تئاتر همگام و همراه شما باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی در مورد خدمات نورپردازی سالن آمفی تئاتر و سایر خدمات شرکت پارس ویونا، میتوانید با شماره های موجود بر روی وبسایت تماس حاصل فرمایید.