بازگشت به بلاگ

سالن اجلاس

همایش‌های مختلفی در طول روز و با اهداف مختلفی برگزار می‌شوند. گاهی در این همایش‌ها، صدها نفر حضور دارند. برای این که بتوان این افراد را در مکانی مناسب و بهینه جای داد، سالن اجلاس طراحی می‌شود. این سالن‌ها دارای خصوصیات و قابلیت‌هایی هستند که بتوانند بهترین شرایط را برای یک گردهمایی بزرگ فراهم می‌کنند. در این مقاله با سالن اجلاس و چگونگی طراحی آن آشنا می‌شوید.


سالن اجلاس چیست؟

شاید در ابتدای کار بهتر باشد، سالن اجلاس را بهتر بشناسید و بدانید به چه مکان‌هایی گفته می‌شود. سالن اجلاس در اصل به سالن‌های بزرگ گفته می‌شود که بسته به نیاز محیط، ممکن است بین صد تا هزاران متر مربع متراژ داشته باشد. در سالن اجلاس، نحوه نشستن و قرارگیری میز و صندلی‌ها با توجه به کاربری محیط و ظرفیت آن متفاوت است. با این حال اکثر اوقات یک سن برای سخنران و مجری و فضایی با صندلی‌های ردیفی و ستونی طراحی می‌شود.

در سالن اجلاس از امکانات صوتی و تصویری، بلندگوهای مختلف، نورپردازی‌های متنوع استفاده می‌شود تا بتوان بهترین صدا و تصویر را برای افراد حاضر در سالن ایجاد کرد.


امکانات سالن اجلاس

برای این که سالن اجلاس مناسبی طراحی شود، باید امکانات و قابلیت‌هایی را به فضا افزود. البته این امکانات با توجه به کاربری و ظرفیت سالن ممکن است با همدیگر تفاوت‌هایی داشته باشند. با این حال امکاناتی را که بسیار رایج هستند در ادامه بررسی می‌کنیم.


متراژ سالن و طراحی داخلی

معمولاً سالن‌های اجلاس در متراژهای بالا طراحی می‌شوند. البته این که متراژ چقدر باشد، کاملاً وابسته به کاربری محیط است. ممکن است یک شرکت کوچک با سالن اجلاس ۵۰ متری بتواند نیاز خود را برطرف کند. در عوض یک سالن بزرگ که برای کنفرانس‌های چند هزار نفری طراحی می‌شود، هزاران متر زیربنا نیاز دارد. معمولاً این سالن‌ها در بیش از یک طبقه طراحی می‌شوند تا بتوان دید مناسبی را نسبت به سن برای همه حاضرین در جلسه ایجاد کرد.

علاوه بر متراژ، طراحی داخلی سالن هم بسیار مهم است. معمولاً در سالن‌های بزرگ، کف فضا به صورت پلکانی ساخته می‌شود تا افرادی که در انتهای سالن قرار می‌گیرند، احاطه مناسبی نسبت به فضای سن داشته باشند.

طراحی دیواره‌ها و فضای اطراف نیز باید با توجه به میزان رسمی بودن سالن مورد توجه قرار گیرد. معمولاً برای سالن‌هایی که همایش‌های رسمی در آن برگزار می‌شوند، از طراحی داخلی کلاسیک و دارای پیچیدگی کمتری استفاده می‌شود.


تجهیز سالن برای نشستن مهمان

پس از این که طراحی داخلی و سکوبندی‌های مورد نیاز در سالن اجلاس انجام شد، نوبت مبلمان کردن آن است. معمولاً صندلی‌های راحتی و تاشو که بخش نشیمن آن جمع می‌شود برای این سالن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این صندلی‌ها به صورت ردیفی کنار همدیگر قرار می‌گیرند. قسمت تاشو صندلی کمک می‌کند تا با کمترین فضا بتوان سالن را تجهیز کرد و مسیر برای رفت و آمد افراد باز باشد.

اگر عرض سالن بزرگ باشد، در بین ردیف‌های مختلف، فضایی باز گذاشته می‌شود تا بتوان رفت و آمد را از این طریق به‌سهولت انجام داد.

بر روی سن، بخش‌هایی مانند تریبون، میزهای مختلف با توجه به کاربری محیط و ... در نظر گرفته می‌شود. یک مرکز طراحی و دکوراسیون حرفه‌ای مانند پارس ویونا این امکانات را با بهترین کیفیت، تجهیز می‌کند تا سالن اجلاس به روز و مناسبی ایجاد شود.


سن یا مکان قرارگیری سخنران‌ها و مجری

بخش بسیار مهمی از سالن اجلاس، مکانی است که تریبون قرار می‌گیرد. این بخش بدین صورت طراحی می‌شود که نسبت به سطح اولیه دارای سکوی حدود یک تا دو متری است تا دید مناسبی ایجاد شود. بخش‌هایی مانند میز تریبون، دستگاه‌های صوتی و تصویری و ... برای این قسمت هم در نظر گرفته می‌شود.


سیستم‌های صوتی و تصویری سالن

بخش مهمی از سالن اجلاس، سیستم‌های صوتی و تصویری آن است. معمولاً سخنران‌ها، از پاورپوینت و فیلم و تصویر برای ارائه اطلاعات به افراد حاضر در سالن استفاده می‌کنند. اگر سیستم‌ها به روز و جدید نباشند، نمی‌توان انتظار داشت که مورد توجه مخاطبان قرار گیرند و تأثیر منفی بر روی انتقال اطلاعات خواهد داشت. یک سالن اجلاس خوب، بهترین سیستم‌های صوتی و تصویری را در اختیار مهمانان قرار می‌دهد.

ممکن است کنفرانس چند طرفه باشد. در این صورت نیاز است تا سیستم‌های صوتی و حتی تصویری بر روی صندلی مهمانان هم نصب شود تا در صورت نیاز به صحبت یا ارائه اطلاعات بتوانند از آن‌ها استفاده کنند.

سیستم‌های صوتی که بتواند تمام بخش‌های سالن را پوشش دهد، مورد نیاز سالن‌های بزرگ است. سیستم‌ها باید در فواصل مناسب نسبت به هم قرار داده شوند تا تمام قسمت‌ها صدا را با کیفیت مناسب در اختیار داشته باشند.


سیستم‌های نورپردازی در سالن اجلاس

از دیگر مواردی که باید به آن پرداخته شود و بهترین کیفیت برای آن در نظر گرفته شود، سیستم‌های نورپردازی است. در سالن اجلاس، بهترین انواع سیستم‌ها به کار گرفته می‌شود. بهتر است از نورپردازی‌های مخفی استفاده شود تا زیبایی و ظرافت بیشتری در محیط ایجاد کند. استفاده از سیستم‌های هوشمند نورپردازی می‌تواند در مدرن بودن سالن اجلاس تأثیر به سزایی داشته باشد.


سالن اجلاس برای چه محیط‌هایی طراحی می‌شود؟

حال ممکن است از خودتان بپرسید که سالن اجلاس برای چه فضاهایی مورد نیاز است و چه کاربردی دارد؟ دو نوع سالن اجلاس خصوصی و عمومی طراحی می‌شود. شرکت‌ها و مؤسسات بزرگ که ممکن است چندین بار در هفته نیاز به برگزاری کنفرانس داشته باشند، سالن اجلاس را برای شرکت و ادارات خود در نظر می‌گیرند و از همان ابتدا یک سالن جمع و جور برای این منظور طراحی می‌کنند.

سالن اجلاس عمومی نیز در ظرفیت‌های متنوع طراحی می‌شود تا گردهمایی‌های بزرگ و کوچک در آن‌ها قابل اجرا باشد. این سالن‌ها بدین صورت است که توسط گروه‌های مختلف اجاره شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند.


کاربرد سالن اجلاس

کاربردهای سالن اجلاس بسیار متنوع است و برخی از این موارد در ادامه ذکر شده‌اند:

برگزاری جلسات شرکت‌های بزرگ

برگزاری همایش‌های بزرگ داخلی و خارجی

سمینارهای آموزشی و علمی

کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی آزاد

نشست‌های بین‌المللی و بین استانی


بخش‌های مختلف سالن اجلاس

سالن اجلاس از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است و برخی از این قسمت‌ها از دید مهمانان پنهان هستند. رایج‌ترین بخش‌های سالن‌های اجلاس به شرح زیر هستند:

فضای اصلی سالن اجلاس

لابی یا فضای انتظار

اتاق کنترل یا فرمان

راهروهای ورودی و خروجی

فضای استراحت

سرویس‌های بهداشتی

آشپزخانه و کافی بار


هزینه طراحی سالن اجلاس

چه به‌عنوان مسئول یک شرکت بخواهید سالن اجلاس کوچکی را برای موسسه خود طراحی کنید، چه سالن همایش عمومی را برای اجاره دادن ترتیب می‌دهید، هزینه طراحی برایتان از مهم‌ترین بخش‌ها است. برآورد هزینه‌ها باعث می‌شود تا برنامه‌ریزی جهت ارائه خدمات و پایان کار به‌خوبی انجام گیرد.

هزینه طراحی این سالن‌ها به موارد مختلفی وابسته است که برخی از مهم‌ترین آن‌ها را در ادامه بررسی می‌کنیم.

متراژ سالن از عوامل مهمی است که مستقیماً روی هزینه‌های نهایی موثر است. قطعاً هر چه متراژ بالاتر باشد، قیمت ملک نیز بیشتر خواهد بود.

نحوه اجرای پروژه و طراحی داخلی و نمای خارجی سالن از دیگر عواملی است که بر روی هزینه طراحی سالن موثر است.

سیستم‌های نورپردازی در طیف وسیعی از قیمت قرار دارند. با توجه به نیاز و سلیقه مشتری، این سیستم‌ها انتخاب و اجرا می‌شوند.

سیستم‌های صوتی و تصویری نیز از ساده تا بسیار پیشرفته و امروزی در بازار موجود هستند. این سیستم‌ها نیز بر روی هزینه طراحی سالن اجلاس مؤثرند.

هزینه خرید صندلی و میز، تریبون و ... نیز باید مورد توجه قرار گیرند.

فضاهای اضافی سالن مانند کافی‌شاپ، اتاق پذیرایی، اتاق انتظار، راهروها و ... در هر سالن ممکن است وجود داشته باشند یا اصلاً طراحی نشوند. این فضاها خود هزینه‌ای مجزا را برای طراحی سالن به همراه خواهند داشت.

هزینه‌های جاری مانند هزینه‌های تأسیسات، سیستم‌ها و ... نیز جزو هزینه‌هایی هستند که به طور مداوم وجود دارند.

در نهایت این موضوع را هم فراموش نکنید که هزینه‌های پیمانکاری و دستمزد کادر اجرایی، هزینه‌های بسیار زیادی است که بسته به گروه انجام دهنده تعرفه خاصی دارند. بهتر است از مراکزی برای ارائه این خدمات بهره ببرید که بهترین خدمات را با هزینه‌ای مناسب ارائه می‌دهند.

مرکز معتبر و خوش‌سابقه پارس ویونا با هزینه‌ای کاملاً متناسب با کیفیت این خدمات را ارائه می‌دهد و اجرای سالن اجلاس را در کمترین زمان ممکن با کیفیت بالا به اتمام می‌رساند.


طراحی بهترین سالن‌های اجلاس

اگر قصد دارید تا یک سالن اجلاس مدرن و لوکس طراحی کنید و در بخش دکوراسیون و طراحی داخلی آن به بهترین نحو عمل کنید، باید از مراکز معتبر و شرکت‌های صاحب نام در این زمینه کمک بگیرید. شما برای انجام این کار هزینه‌های زیادی پرداخت می‌کنید و بهتر است این هزینه‌ها هوشمندانه و با برنامه‌ریزی در نظر گرفته شوند.

پارس ویونا به‌عنوان یکی از بهترین مراکز طراحی و دکوراسیون سالن‌های همایش، در زمینه‌های مختلف از جمله طراحی داخلی و دکوراسیون، آکوستیک، طراحی سیستم‌های مختلف مورد نیاز برای سالن اجتماعات، تجهیزات صوتی و تصویری و ... فعالیت دارد. این مرکز بهترین خدمات را با کیفیتی بالا و هزینه‌ای مناسب به مشتریان خود ارائه می‌دهد. این شرکت نیاز مشتری را در نظر می‌گیرد و بهترین مشاوره‌ها را در زمینه انتخاب بخش‌های مختلف سالن اجلاس ارائه می‌دهد.