بازگشت به بلاگ

ساخت سالن آمفی تئاتر

ساخت سالن‌ آمفی تئاتر در مکان‌های مختلف کشور در حال گسترش است و درخواست برای ساخت این سالن‌ها نیز دائما افزایش می‌یابد. اما برای ساخت سالن آمفی تئاتر باید نکات بسیار مهمی را در نظر گرفت و نباید به هر مجموعه و شرکتی در این خصوص اعتماد کرد. نکاتی همچون قرارگیری سن مناسب با فضای حداکثری، نورپردازی صحیح، نحوه دید افراد، صدا و رفت و آمد راحت از مهم‌ترین مواردی هستند که در ساخت و طراحی چنین مکان‌هایی اهمیت دارند. در این مطلب در خصوص ساخت این سالن‌ها و موارد مرتبط با آن‌ها اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار خواهد گرفت.


نکات ساخت سالن آمفی تئاتر

آمفی تئاتر که نام آن ریشه‌ای از زبان روم باستان دارد، سالنی است که در آن نمایش تئاتر، برگزاری همایش، پخش فیلم و بسیاری رویدادهای دیگر دیده می‌شود. بنابراین در چنین سالنی بیشتر با تماشا کردن و شنیدن سر و کار داریم و مسائل مهمی در ساخت و طراحی آن وجود دارد که باید حتما سازندگان نسبت به آن دقت لازم را داشته باشند.

در ادامه به موارد و نکات مهم ساخت سالن آمفی تئاتر برای آشنایی بیشتر شما اشاره می‌کنیم؛ همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان پارس ویونا در ارتباط باشید.


توجه به ظرفیت سالن

یکی از نکات مهم و ابتدایی در ساخت سالن آمفی تئاتر، توجه به ظرفیت سالن است. در ابتدا باید بدانید که سالن به طور تقریبی برای چند نفر در نظر گرفته شده و در ادامه با توجه به مواردی مثل نوع طراحی و اندازه سن، ظرفیت دقیق سالن را تعیین کنید. توجه کنید که نباید آنقدر ظرفیت اضافه برای سالن در نظر گرفت که دید تماشاگران و همچنین رفت و آمد در مکان با مشکل جدی روبه‌رو شود.


جدی گرفتن زاویه دید

به هر حال حضور در چنین سالن‌هایی برای گوش دادن و دیدن نمایش‌ها و سخنرانی‌های مختلف است؛ بنابراین باید تمام افراد حاضر زاویه دید کامل و مناسبی را در اختیار داشته باشند. معمولا ردیف اول نسبت به سن باید زاویه 110 درجه داشته باشد که این میزان برای ردیف‌های وسط 60 و برای ردیف آخر 30 درجه است. طبق همین زوایا نیز فاصله هر ردیف با سن مشخص خواهد شد.


موارد مرتبط با صندلی‌ها

صندلی‌ها نیز نقش مهمی در ساخت سالن آمفی تئاتر دارند و نمی‌توان به هر ترتیب و وضع دلخواهی نسبت به چینش آن‌ها اقدام کرد. به طور معمول باید در هر راهرو بین 16 تا 20 صندلی قرار بگیرد که البته با توجه به وسعت سالن و وجود درهای خروجی بیشتر، امکان بیشتر شدن صندلی‌ها نیز وجود دارد.

در مورد ارتفاع صندلی‌ها نیز طبق استانداردهای موجود باید 10 تا 12 سانتی‌متر ارتفاع وجود داشته باشد. عرض آن‌ها نیز باید بین 18 تا 24 سانتی‌متر در نظر گرفته شود. اما مسئله مهم در خصوص رفت و آمد بین ردیف‌ها است که باید حتما فاصله مناسبی بین صندلی‌ها وجود داشته باشد. بین ردیف‌ها معمولا فاصله 40 سانتی‌متر را پیشنهاد می‌کنند؛ البته با توجه به این که زمانی که صندلی در حالت عمود قرار می‌گیرد فضای پشت بیشتری را اشغال می‌کند، باید 20 سانتی‌متر فضای بیشتری را نیز در نظر گرفت.

برای چینش صندلی‌ها و نوع قرارگیری آن‌ها نیز دو راهکار وجود دارد؛ یکی چیدن آن‌ها به صورت ردیف به ردیف و دیگری چینش قاره‌ای است که در این چینش محدودیتی برای تعداد صندلی در ردیف‌ها وجود ندارد و فضای بیشتر و بهتری هم برای رفت و آمد افراد فراهم خواهد شد.


شیب در ساخت سالن آمفی تئاتر

یکی از نکات مهم در طراحی و ساخت سالن آمفی تئاتر، در نظر گرفتن شیبی مناسب برای داشتن دیدی بهتر است. در حقیقت شیب باید به گونه‌ای طراحی شود که ردیف‌های پشتی دید کاملی را داشته باشند و ردیف جلویی مانع دید آن‌ها نشود. شیب را حداکثر 10 درصد در نظر می‌گیرند و در زمان‌هایی که به شیب بیشتری نیاز باشد، می‌توان از پله‌های نیز استفاده کرد.


سقف سالن

سقف سالن نیز در ساخت سالن آمفی تئاتر اهمیت زیادی دارد؛ چه از لحاظ زیبایی و چه موارد فنی باید توجه ویژه‌ای به این بخش صورت گیرد. یکی نکات مهم در این خصوص ضخامت است؛ در صورتی که سازه سالن بتنی باشد، ضخامت باید 1.18 متر در نظر گرفته شود و همچنین اگر سازه فولادی ساخته شود ضخامت باید 1.2 متر باشد. در طراحی و انحنای سقف‌های کاذب نیز باید به گونه‌ای باشد که حتما صدا به بهترین شکل پخش شود.


نورپردازی و سیستم صوتی

توجه به نورپردازی سالن معمولا در مراحل انتهایی کار صورت می‌گیرد. نورپردازی باید به نحوی باشد که در شرایط مختلف امکان تغییر و کنترل آن وجود داشته باشد؛ به طور مثال در زمان ورود و خروج افراد باید کاملا نور کافی در سالن وجود داشته باشد و در زمان اجرا نیز باید نور به میزان کافی و در جهات مناسبی طراحی شود. تمام این موارد باید در زمان ساخت مورد توجه قرار بگیرد.

یکی دیگر از نکات مهم، استفاده از سیستم‌های صوتی مناسب و همچنین عایق بودن سالن با استفاده از امکانات و راهکارهای مناسب برای پخش و فراگیری کامل صدا است.


ساخت سالن آمفی تئاتر نیازمند دانش و تخصص بالایی است؛ به همین دلیل به منظور انتخاب مرکزی که برای ساخت به آن مراجعه می‌کنید حتما بررسی لازم را انجام دهید. در این مطلب به نکات مختلف و مهمی در مورد ساخت سالن‌های این چنین اشاره شد. هر کدام از موارد گفته‌شده به نحوی تاثیری بر کیفیت سالن دارند که در مجموع نقش هر کدام غیرقابل‌انکار است.

مجموعه پارس ویونا آماده هرگونه خدمت‌رسانی در این زمینه به علاقه‌مندان است؛ شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت این مجموعه از خدمات آن‌ها استفاده کنید و همچنین از طریق راه‌های ارتباطی موجود با کارشناسان مربوطه تماس حاصل کنید. برای ساخت سالن آمفی تئاتر به مجموعه پارس ویونا اعتماد کنید.